Čaputovú zaujímajú dodávky vakcín od Pfizeru, ministerstvo podľa Hegera hovorí ľuďom pravdu

17.3.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 17. marca 15:51

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová sa listom obrátila na zastupujúceho ministra zdravotníctva Eduarda Hegera (OĽaNO) v súvislosti s plánovanými dodávkami vakcín proti ochoreniu COVID-19. Očakáva od neho odpovede na viaceré otázky. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Kľúčová je dôvera verejnosti

Prezidentka v liste zdôrazňuje, že kľúčovým faktorom pre úspech vakcinačnej stratégie je dôvera verejnosti. „Aby ľudia mohli dôverovať štátnym orgánom, musia rozumieť dôvodom, na základe ktorých prijímajú rozhodnutia a konajú. Pre budovanie dôvery občanov voči štátu je veľmi dôležitá transparentnosť jeho krokov,“ uviedla Čaputová v liste.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Podľa medializovaných informácií Slovensko nevznieslo nárok na 1,2 milióna vakcín a neskôr na 1,8 milióna vakcín PfizerBioNTech. Prezidentku zaujíma, na základe odporúčania ktorého subjektu, z akého dátumu a s akým odôvodnením bolo toto rozhodnutie prijaté.

Taktiež ju zaujíma, aký je dopad tohto rozhodnutia na dodávky vakcín od januára do júna. Neskôr však údajne Slovensko vznieslo požiadavku na 1,2 milióna vakcín a následne ďalších 1,6 milióna vakcín Pfizer-BioNTech. Prezidentku aj k týmto medializovaným informáciám zaujímajú detaily.

Heger jej rád vysvetlí podrobnosti

Hlava štátu chce poznať aj aktuálny očakávaný harmonogram dodávok jednotlivých vakcín a to, či je možné vzhľadom na rozdiely medzi zazmluvnenými a skutočnými dodávkami vakcín informovať o aktualizovanom harmonograme dodávok vakcín na pravidelných tlačových konferenciách o aktuálnej epidemickej situácii. Prezidentka zároveň ponúkla ministrovi k dispozícii svoje zahraničné kontakty a pomoc pri snahe o včasné zabezpečenie dostatočné ho množstva vakcín pre obyvateľov Slovenska.

„Hovoríme ľuďom pravdu. Naozaj, nemáme čo skrývať a veľmi rád vysvetlím všetky podrobnosti ohľadom týchto vakcín aj pani prezidentke,“ reagoval na stredajšej tlačovej konferencii zastupujúci minister zdravotníctva Eduard Heger. Chce si podľa jeho slov dohodnúť ďalší postup s kanceláriou prezidentky. Stále však podľa neho platí, že je v enormnom záujme vlády, aby občania Slovenska mali čo najrýchlejší prístup k čo najväčšiemu počtu vakcín.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku, prezidentka SR, vakcína
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputovú zaujímajú dodávky vakcín od Pfizeru, ministerstvo podľa Hegera hovorí ľuďom pravdu © SITA Všetky práva vyhradené.