Ceny za architektúru – kto bodoval? Pozrite si najlepší rodinný dom či Lesnú saunu

Laureáti 19. ročníka architektonickej súťaže CE ZA AR 2020 sú známi. Porota vyberala víťazov z rekordných 21 nominácií. Vyhlasovateľ ceny, Slovenská komora architektov (SKA), ich zverejnila v živom televíznom prenose z galavečera v bratislavskej Starej tržnici.

Ocenenie si prevzali architekti za šesť architektonických diel. Súťažilo sa v kategóriách Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Interiér, Exteriér a Fenomény architektúry.

Patrón architektúry a Cena verejnosti

Počas galavečera boli udelené aj dve špeciálne ceny, a to ocenenie Patrón architektúry za osobitný prínos pre rozvoj architektúry od SKA, na základe hlasovania verejnosti na portáli cezaar.tv odovzdali aj Cenu verejnosti.

„Z pohľadu porotcu i architekta môžem povedať, že tento ročník je mimoriadne dobrý. Spoločným leitmotívom je potvrdenie, že primárnou podmienkou vzniku kvalitnej architektúry je harmónia spolupráce, spoločný cieľ a intenzívne nadšenie každého zo známej trojky Objednávateľ – Architekt – Realizátor,“ skonštatoval predseda poroty, architekt Peter Moravčík.

Rakúsky krajinný architekt a urbanista Kay Strasser uviedol, že návšteva projektov mu otvorila oči a uvedomil si, aký dopad majú kultúrne, legislatívne a ekonomické rozdiely na zastavané prostredie.

„Architektúra nie je len prácou architektov, potrebuje tiež pevný rámec pravidiel a citlivú politiku plánovania a výstavby. Pokiaľ ide o ocenenie CE ZA AR, bol by som rád, keby podobný formát existoval aj v Rakúsku a Nemecku,“ povedal.

Kultivovanie verejného povedomia

Predseda predstavenstva SKA Iľja Skoček pripomenul, že úlohou ocenenia CE ZA AR je okrem zdôrazňovania kultúrnej hodnoty architektonických diel a podporovania kvality profesionálnych výkonov architektov, najmä kultivovanie verejného povedomia o nutnosti rozvoja kvalitnej architektúry.

„Vykonávateľmi tejto úlohy by však nemali byť len architekti, ale aj zástupcovia samospráv a orgány riadiace investičnú činnosť,“ ozrejmil.

Ocenenia sa odovzdávali pod pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej, primátora Bratislavy Matúša Valla a starostky mestskej časti Bratislava – Staré mesto Zuzany Aufrichtovej.

Porotu zaujal aj #monument majer

V kategórii Rodinné domy uspel Letný dom na Vajnoroch. Autormi sú Aleš Šedivec a Tomáš Tokarčík. V kategórii Bytové domy porota ocenila bytový komplex Drotárska v Bratislave autorov Michaely Hantabalovej a Juraja Hantabala.

Prístavba k chalupe v Čachticiach, ktorej investorom bol sám architekt Pavol Paňák, zvíťazila v kategórii Fenomény architektúry. Paňák si návrhové, investičné, prevádzkové či umelecké limity stanovil sám.

Porotu v kategórii Interiér zaujal projekt Oddelenie odbornej literatúry Mestskej knižnice v Senci, ktorého autorom je Matúš Bišťan. Korzo Zálesie v Zálesí, ktoré prepája mesto s prírodou Malého Dunaja, zvíťazilo v kategórií Exteriér. Jeho autormi sú Vojtech Krumpolec a Peter Derevenec.

Projekt #monument majer (na titulke článku) architektov Benjamína Brádňanského, Víta Haladu a Maroša Grešu v Banskej Bystrici zvíťazil v kategórii Občianske a priemyselné stavby.

Cenu verejnosti získalo dielo Lesná sauna v Spišskom Hrhove, za ktoré hlasovalo 1 039 ľudí. Jeho autorkami sú Danica Pišteková, Anna Cséfalvay, Marianna Maczová a Veronika Michalíková.

Mesto Trenčín získalo cenu Patrón architektúry 2020 ako mesto dobrej architektúry. SKA ho považuje za príklad samosprávy, ktorá svoje významné verejné investície podmieňuje súťažou návrhov. Podľa nich môže byť Trenčín vzorom iným mestám v použití otvorenej a transparentnej metódy pre získanie projektu svojich mestotvorných investícií.

CE ZA AR 2020

výsledky súťaže

RODINNÉ DOMY
Letný dom / Vajnory
Architekti: Aleš Šedivec, Tomáš Tokarčík

BYTOVÉ DOMY
Bytový komplex Drotárska / Bratislava
architekti: Michaela Hantabalová, Juraj Hantabal

FENOMÉNY ARCHITEKTÚRY
Prístavba k chalupe / Čachtice
architekt: Pavol Paňák

INTERIÉR
Oddelenie odbornej literatúry Mestskej knižnice / Senec
architekt: Matúš Bišťan

EXTERIÉR
Korzo Zálesie / Zálesie
architekti: Vojtech Krumpolec, Peter Derevenec

OBČIANSKE A PRIEMYSELNÉ BUDOVY
#monument majer / Banská Bystrica – Majer
architekti: Benjamín Brádňanský, Vít Halada, Maroš Greš

CENA VEREJNOSTI
Lesná sauna / Spišský Hrhov
architekti: Danica Pišteková, Anna Cséfalvay, Marianna Maczová, Veronika Michalíková

PATRÓN ARCHITEKTÚRY
Mesto Trenčín / Mesto dobrej architektúry

Pozrite si aj najlepšie stavby z tehál v zahraničí

Foto: SITA/Slovenská komora architektov

Zdroj: Webnoviny.sk – CE ZA AR 2020: Vyhral projekt lesná sauna aj Letný dom na Vajnoroch, udelili aj dve špeciálne ceny (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.