Cenné rady

priatelia
Foto: pixabay.com

Možno sa vám stáva, že dostávate rady, ktoré ani nechcete. Možno ich aj implementujete do svojho života, ale nemá to taký efekt, aký ste čakali. Zamysleli ste sa, prečo to tak vlastne je?

Každému z nás sa už stalo, že dostal radu aj keď ju nechcel. Jednoducho sa s niekým rozprávate a zrazu zistíte, že vám ten niekto radí. Niekedy však o to vôbec nestojíte, potrebujete sa len vyrozprávať. Druhá strana vašu pohnútku nemusí pochopiť a môžu sa z nej rady ďalej sypať.

Tu je niekoľko druhov rád:

1. Dobre mienená rada

Tieto rady dostávame od svojich rodičov a známych, ktorým na nás záleží. Svoje rady myslia dobre, chcú nám pomôcť. Myslia si, že našu situáciu dobre poznajú, a preto túto potrebu majú. Problémom býva, že častokrát si musíme vecami prejsť sami, pretože oni skutočne nemôžu o našej situácii vedieť všetko. Viete to len vy a len vy viete, ako sa cítite. Aj keď vás takéto rady vytáčajú, skúste si uvedomiť, že to robia skutočne s dobrým úmyslom. Nezabúdajte, že vám na nich tiež záleží, aj keď sa vám to v danej chvíli tak nejaví. To, že majú pravdu, niekde vo vnútri seba cítite, no aj napriek tomu, to potrebujete urobiť po svojom. A tak sa búrite a idete si svojou cestou. Možno to nakoniec bude fatálna chyba, no bude to vaša chyba. Neskôr si možno poviete, prečo ste neposlúchli a mohli ste zamedziť istým veciam. No môžete si aj povedať, že ste radi, že ste veci skúsili po svojom. Pretože akokoľvek sa rozhodnete, môže vás to posilniť do budúcna.

2. Master of universe

Máte vo svojom okolí človeka, ktorý má odpoveď na všetko? Automaticky vám radí, pretože on to vie najlepšie. Je to Master of universe. Či už to vie, lebo má vlastné skúsenosti, alebo Dr.Google mu to povedal, je to jedno. Dôležité je, že každý iný názor ako ten jeho, je proste neakceptovateľný. Ak takého človeka musíte počúvať neustále, lezie to pekne na nervy. Môže sa to vyhrotiť do stavu, že vás začne presviedčať o svojom názore a doslovne vám ho vnucovať. Ak sa rozprávate o rôznych témach a ste nepresní vo výpovedi a on to náhodou vie (alebo sa tvári, že to vie), dá vám to pekne pocítiť. Nenechá si ujsť možnosť, aby ostatným vo vašom okolí ukázal, že nemáte pravdu. Snažiť sa ukázať mu, že možno pravdu nemá, keď on má patent na všetko, je úplne zbytočné. Nesnažte sa o ničom ho presviedčať, stojí to zbytočnú energiu. Pre vás je potrebné len nastaviť sa, aby ste boli pri takomto type v pohode.

Pri “Master of universe” nájdete aj typy, ktoré váš názor budú akceptovať. No pravdepodobne to bude len naoko a budú si dookola tliachať to svoje.  

Prečítajte si aj článok o písaní od Soni Borušovičovej

boss majster sveta
Foto: unsplash.com

3. Vyžiadaná rada

Niekedy však potrebujete a chcete poradiť. Niečo vás trápi a potrebujete pomoc od niekoho skúsenejšieho. Chcete ušetriť čas a váš problém rýchlo vyriešiť. No váš problém nemusí byť u toho druhého považovaný za problém. Môže sa druhej osobe zdať banálny a vy riskujete, že pri požiadaní o radu budete vyzerať neschopne. Čo je pre jedného banalita, druhému môže skutočne pripadať ako obrovský problém. Ďalšie riziko je, že síce dostanete radu, no bude pre vás nepoužiteľná a zbytočná. Ak načrtnete nejaké riešenie, nemusíte sa stretnúť s pochopením Ak máte vo svojom okolí vašu spriaznenú dušu, ktorá vás rada vypočuje a posnaží sa čo najviac vás chápať, môžete dostať veľmi cennú radu. Zvážte, koho o radu požiadate, aby ste dostali to, čo potrebujete.

4. Manipulatívna rada

Radu dostanete, ale vo forme, že váš radca z nej bude mať väčší prospech ako vy. Ak dotyčnému veríte, o to horšie. Nebudete pravdepodobne ani vedieť, že s vami manipuluje. Nečakajte úprimné poradenie s dobrým úmyslom. Nejde o vás, ale o radcu, ktorý pomaly ťahá nitky, aby vás dostal tam, kam chce. Váš problém môže byť vyriešený, no môže sa stať, že to tak vôbec nie je.

Ak sa vám podarí prísť na to, že radca sleduje svoj prospech, nechajte ho v to veriť a obráťte sa na niekoho iného komu veríte viac. Ideálne mať názory od viacerých. A možno svoj problém vyriešite po svojom.

5. Úprimná rada

Úprimnú radu dostanete od ľudí, ktorí vo vás veria a ktorí vás majú radi. Túto radu si môžete aj nemusíte vyžiadať. Radcovia sa budú pýtať na to, čo vlastne chcete. Dajú vám radu, ale upozornia, že pre vás to nemusí byť najlepšie riešenie. Pomôžu vám prejsť cez váš problém, aby ste vy boli v pohode. Povedia vám, ako to oni riešili a upozornia, čo sa u nich pokašľalo. Vedia, že to čo fungovalo im, vám vôbec nemusí a upozornia vás na to. V tomto prípade sa tešte, že niekomu na vás záleží a nemá tendenciu podsúvať vám jeho riešenie.

Či už rady, ktoré dostanete, budete implementovať v realite, alebo si urobíte po svojom, je len na vás. Nezabúdajte, že nikto nie je špecialistom na váš život, len vy sami.

Foto v titulke: pixabay.com