Cenu Nadácie Tatra banky za umenie získali umelci v oblasti dizajnu, divadla či výtvarného umenia (video)

0
Cenu Nadácie Tatra banky za umenie získali umelci v oblasti dizajnu, divadla či výtvarného umenia (video)

29.11.2020 (Webnoviny.sk) – Slovensko pozná laureátov 25. ročníka Ceny Nadácie Tatra banky za umenie. Sošku múzy si v Hlavnej cene odniesli Ivan Ostrochovský za réžiu filmu Služobníci, Mila Dromovich a Klára Jakubová za réžiu divadelného projektu Kosmopol, Martina Figusch Rozinajová a Ján Filípek za autorstvo nového Školského písma „písmo Skolske“.

Ďalej Miloš Valent za autorstvo a interpretáciou albumu Solamente naturali: Musica Globus, Live Concert in Esterháza, Lucia Tkáčová za ideový návrh a koncepciu ročného projektu Zlaté časy a Katarína Kucbelová za autorstvo prozaickej knihy Čepiec. Informovala o tom hovorkyňa Tatra banky Zuzana Žiaranová.

Mimoriadne udalosti

Ako ďalej priblížila, v roku 2020 sa Nadácia Tatra banky vzhľadom na mimoriadne celospoločenské udalosti rozhodla výnimočne finančne odmeniť okrem víťazov aj všetkých umelcov nominovaných v kategórii Hlavná cena.

O víťazoch za rok 2020 rozhodla porota v zložení Michal Liday (predseda poroty), Wanda Adamík Hrycová, Peter Bebjak, Michal Vajdička, Richard Stanke, Vlasta Kubušová, Pavol Bálik, Michal Novinski, Matej Drlička, Miroslava Vallová, Koloman Kertész Bagala, Bohunka Koklesová a Alexandra Kusá.

Zloženie poroty

Porota zložená z doterajších laureátov ocenila aj mladých tvorcov do 35 rokov – Martina Smatanu za réžiu animovaného filmu Šarkan, Tomáša Procházku za réžiu inscenácie Requiem pre priateľa v rámci inscenácie HEY! Slováci (MD Žilina), Juraja Hariša a kolektív za návrh a realizáciu komunitného projektu Suť na park – Suťomlat (Nová Cvernovka), Juraja Čokynu za autorstvo knihy A okraje máš kde? z vydavateľstva N Press, Andreja Dúbravského za autorstvo samostatnej výstavy Potential Wasted (DITTRICH & SCHLECHTRIEM, Berlin), ako aj Kristínu Miháľovú a Jakuba Šedivého za autorstvo a interpretáciu hudobného singlu I wish.

Cenou, ako aj symbolom pocty, je bronzová soška Múzy udelená v kategórii Hlavná cena a plaketa udelená držiteľom ocenenia Mladý tvorca. Obe ceny špeciálne pre túto príležitosť vytvoril slovenský sochár a výtvarník Daniel Brunovský.

Cena sa udeľuje od roku 1996 za mimoriadny umelecký počin za ostatný rok. Návrhy nominácií predkladá akadémia zložená z laureátov Ceny Nadácie Tatra banky za umenie v uplynulých rokoch. Finálne nominácie, ako aj laureátov, následne vyberá odborná porota.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: divadlo, dizajn, film, kniha, ocenenie, spisovateľ, umenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Cenu Nadácie Tatra banky za umenie získali umelci v oblasti dizajnu, divadla či výtvarného umenia (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu