Česko si pripomenulo rok od prvého úmrtia na koronavírus, v Prahe pribudli tisícky krížov

22.3.2021 (Webnoviny.sk) – V Česku sa v pondelok na poludnie rozozvučali zvony aj sirény sanitiek na počesť obetiam ochorenia COVID-19. Rok po prvom úmrtí v dôsledku koronavírusu v krajine si nákaza vyžiadala už takmer 25-tisíc životov. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Vyzváňanie zvonov či hukot sirén

Pamiatku obetí sa rozhodla uctiť občianska iniciatíva Minúta ticha, ktorú podporila aj Česká biskupská konferencia.

Viac o téme: Koronavírus

Vyzývame k spoločnej minúte ticha na pravé poludnie v pondelok 22. marca. Ak prispeje k tejto spomienke vyzváňanie kostolných zvonov, pripomienka pamiatky obetí v médiách, či dôstojné a všetkých politických motívov prosté vzdanie úcty obetiam z úst verejne pôsobiacich osobností, budeme si ako spoločnosť môcť povedať, že sme nenechali zvíťaziť ľahostajnosť a nezáujem o osudy druhých,“ vyjadrila sa iniciatíva.

K pietnej akcii sa pripojila aj Asociácia zdravotníckych záchranných služieb ČR, Zdravotnícka záchranná služba Moravskosliezskeho kraja a ďalšie zdravotnícke útvary spustenými sirénami sanitiek.

Tisíce krížov na námestí v Prahe

Združenie Milion chvilek pro demokracii si zase obete pripomenulo tisíckami krížov nakreslených na Staromestskom námestí v Prahe. Podľa zástupcov mesta je krížov 25-tisíc. Praha tiež z úcty k obetiam v pondelok nerozsvieti rozhľadňu na Petříne.

Ako prvý v Českej republike zomrel s koronavírusom 22. marca 2020 95-ročný muž, ktorého hospitalizovali v pražskej Nemocnici Na Bulovce.

Podľa dát českého ministerstva zdravotníctva sa v krajine koronavírusom nakazilo viac ako 1,4 milióna ľudí. Viac ako 1,2 milióna sa vyliečilo, no v dôsledku nákazy zomrelo 24 810 ľudí.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Koronavírus COVID-19 v Česku
Zdroj: Webnoviny.sk – Česko si pripomenulo rok od prvého úmrtia na koronavírus, v Prahe pribudli tisícky krížov © SITA Všetky práva vyhradené.