Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

BIZNIS INŠPIRÁCIE MAGAZÍN OSOBNÝ ROZVOJ PODNIKANIE PRÁCA PSYCHOHYGIENA TIPY TRENDY VZDELÁVANIE

Chcete zvládať biznis a osobný život s ľahkosťou? Spoľahnite sa na tento trik.

Nora Sulikova
Zdieľať
pracovný stôl, home office

Pokiaľ sa často zamýšľate nad tým, ako zvládnuť biznis a osobný život s ľahkosťou, ako prepojiť tieto dve sféry čo najlepšie k vlastnej spokojnosti a zároveň cítiť radosť a dobrý pocit zo života, tak sa s vami chcem podeliť o fantastický trik, ako na to :)

Veľa ľudí si myslí, že tento stav uvoľnenej ”beztiaže” bežných nárokov a požiadaviek na čas a energiu je dosiahnuteľný len vtedy, keď majú priestor napríklad na dovolenku a môžu ”úplne vypnúť” a po návrate sa znovu nakopnúť. Je síce pravda, že počas dovolenkového módu tento stav dokážeme dosiahnuť pomerne ľahko, ako za iných okolností, ale existujú cesty, ako si ho navodiť každý deň.

Zdroj: unsplash.com/ rawpixel

Trik, na ktorý sa môžete kedykoľvek a kdekoľvek spoľahnúť, je uvoľnenie v hladine ALFA. Ide o stav mysle, keď sme zrelaxovaní, uvoľnení, ale zároveň stále pri vedomí. Je to stav, keď meditujeme a otvárame dvere našej predstavivosti, intuícii a nekonečnému potenciálu.

PREČO JE HLADINA ALFA TAKÁ ATRAKTÍVNA?

Pretože náš mozog myslí jasnejšie a rýchlejšie. Sme viac otvorení našej necenzúrovanej kreativite a sme naladení na svoju vlastnú intuíciu. Naša myseľ je viac prítomná a naladená na prostredie, než keď sme v hladine BETA.

Bežne, keď sme v bdelom stave, náš mozog funguje v hladine BETA. Tento stav je viac logicky orientovaný a nie sme v ňom veľmi otvorení intuícii alebo akejkoľvek inej skúsenosti mimo našich 5 zmyslov. A keďže mnohí ľudia využívajú na riešenie problémov alebo rôznych záležitostí práve hladinu BETA, tak je pre nich ťažké spoľahnúť sa na svoje intuitívne ja.

AKÝ JE ROZDIEL MEDZI HLADINOU ALFA A HLADINOU BETA?

Hladina BETA (bežný stav, keď sme bdelí)

Predstavte si, že ste na veľkej rušnej ulici, plnej áut, ľudí, zhonu, hluku, plnej rušivých elementov, zvukov, vôní, smradu, obrazov a emócií. Celkovo je tam plno chaosu a príliš veľa podnetov. V takejto situácii je priam nepredstaviteľné, aby sa naša myseľ dokázala sústrediť poriadne čo len na rozhovor s niekým.

Hladina ALFA (zrelaxovaný stav)

Teraz si predstavte tú istú ulicu, ale v nedeľu ráno. To je v podstate paralela k hladine ALFA. Vidíte ten rozdiel? Je tam kľud, poriadok, väčšie ticho a dokážete počuť sami seba a svoje myšlienky. Dokážete si všimnúť veľa detailov okolo seba. Ste uvoľnení a dokážete prijať nové myšlienky. Dokážete sa lepšie sústrediť a učiť sa nové veci. Taktiež vám prichádzajú nové nápady s oveľa väčšou ľahkosťou.

Zdroj: unsplash.com / Jacob Townsend

KEDY SME PRIRODZENE V HLADINE ALFA?

  • V hladine alfa sa každý z nás prirodzene nachádza tesne pred zaspaním. Je to presne ten moment, ktorý poznáte tak, že vami mykne alebo trhne. Ešte úplne nespíte, ale ani nie ste úplne bdelí.
  • Keď cez deň snívame s otvorenými očami.
  • Keď varíme a celý recept doslova vidíme pred očami, dokážeme si zvizualizovať výsledok, alebo keď čítame knižku a prežívame celý dej a vidíme ho pred sebou.
  • Keď niečo tvoríme, keď sme ponorení alebo zabratí do nejakej činnosti.

AKÉ SÚ VÝHODY HLADINY ALFA?

Sebavedomie: dokážete byť v kľude, sústredíte sa, stávate sa sebavedomejším človekom, žijete v prítomnosti, tu a teraz.

Relax tela, mysle a duše: stav hladiny alfa môžete dosiahnuť predovšetkým vtedy, keď ste maximálne uvoľnení. Dokážete uvoľniť stres a úzkosť.

Tvorenie: keď ste v hladine ALFA, tak ste napojení na svoju vlastnú kreativitu a myšlienky, inšpirácia a nápady k vám prichádzajú s totálnou ľahkosťou.

Riešenia prichádzajú s ľahkosťou: dokážete sa ľahšie učiť, riešiť záležitosti bežného života a analyzovať situácie, zlepšíte si pamäť.

Emócie pod kontrolou: Keďže ste v uvoľnenom móde, dokážete zvládať svoje emócie s kľudom a dokážete sa udržať v rovnováhe.

Zdroj: unsplash.com/ Grant Ritchie

AKÉ ĎALŠIE NAJBEŽNEJŠIE HLADINY EŠTE EXISTUJÚ?

  • BETA: bdelý stav, spoľahnutie sa na 5 zmyslov
  • ALFA: ľahký ”spánok”, meditácia, modlitba, spoľahnutie sa na intuíciu
  • THETA: spánok, hlboká meditácia, hypnóza, sny
  • DELTA: hlboký spánok ”bez snov” (keď o sebe doslova neviete)

AKO SA JEDNODUCHO DOSTAŤ DO HLADINY ALFA?

Fakt jednoducho :) Stačí na niekoľko minút vypnúť okolitý šum, prístroje a nájsť si chvíľku len pre seba, zatvoriť oči a zhlboka dýchať. Môžete sa započúvať do tlkotu svojho srdca, vnímať akýkoľvek zvuk okolo seba, alebo ticho, ktoré sa okolo vás rozprestiera a len tak BYŤ :) Všímajte si chuť a vône, ktoré cítite, všímajte si, ako sa oblečenie dotýka vášho tela. Vnímajte tiež tok myšlienok, to, ako sa práve cítite, či v priestore, v ktorom ste, pociťujete chlad alebo teplo. Úplne sa ”navnímajte” :)

Taktiež sa môžete venovať pravidelne uvoľňujúcim meditáciám rôzneho typu. Pokiaľ by ste náhodou mali obavy týkajúce sa meditácie, tak buďte úplne v kľude, meditácia nie je len o úplnom ”vysypaní” myšlienok z hlavy.

Viac o meditáciách a iných uvoľňujúcich technikách sa môžete dočítať v mojej knihe Šťastie na dosah a ako BONUS k nej si môžete dopriať až 5 meditácií, ktoré získate automaticky ku knihe zadarmo.

Napíšte mi dolu do komentárov, či sa venujete meditáciám a akým a či sa dokážete zrelaxovať  a ľahko dostať do haldiny ALFA.

Už teraz sa teším :)

Nora

Tagy
Nora Sulikova
Nora Sulikova

Pomáha ľuďom zbaviť sa starých emocionálnych záťaží, napojiť sa na intuíciu a sprevádza ich na ceste za objavením a udržaním si svojho šťastného ja. Nora je transformačná koučka, mama úžasného syna, autorka knihy ŠŤASTIE NA DOSAH, Denníka snov, online kurzu RADOSŤ ZO ŽIVOTA, meditácií, workshopov & inšpiratívnych videonávodov, ktoré naživo vysiela v skupine na FB. Pridať sa môžete tu: www.stastienadosah.club. Ďalšiu inšpiráciu nájdete tu: www.stastienadosah.sk

  • 1

Aj toto by sa vám mohlo páčiť

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X