Home Zaujímavosti Čilskí robotníci natrafili v bani na neobyčajný nález, vykopali múmie spred nášho...

Čilskí robotníci natrafili v bani na neobyčajný nález, vykopali múmie spred nášho letopočtu

27.8.2020 (Webnoviny.sk) – Počas prác na rozširovaní medenej bane na severe Čile robotníci natrafili na neobyčajný nález. Objavili štyri hroby s múmiami, ktoré sú pravdepodobne staršie ako 2000 rokov. Vedci sa snažili určiť ich skutočný vek a všetko nasvedčuje tomu, že boli vytvorené v rokoch 1100 – 400 pred naším letopočtom.

Múmie boli vo veľmi dobrom stave a mali na sebe svetlé oblečenie, ktoré bolo údajne vyrobené pomocou pokročilých techník. Na hlavách mali turbany a na nohách sandále z kože tuleňa hrivnatého. Okrem múmií sa zachovali aj mnohé predmety, ktoré odhaľujú viacero informácií o životnom štýle pochovaných ľudí, napríklad ozdoby, poľovnícke potreby či rôzne nástroje.

Podľa archeológa Mauricia Uribeho to predstavuje veľmi cenný objav, ktorý obohatí znalosti o regióne Norte Grande na severe Čile. Majiteľ bane uviedol, že nebude komplikovať práce výskumníkov a počas rozširovania bane budú brať ohľad na vedeckú činnosť.

Viac k témam: archeológia, Múmia, vykopávky
Zdroj: Webnoviny.sk – Čilskí robotníci natrafili v bani na neobyčajný nález, vykopali múmie spred nášho letopočtu © SITA Všetky práva vyhradené.

NO COMMENTS

Exit mobile version