Čína a Severná Kórea chcú posilniť vzájomné vzťahy, Si Ťin-pching sa stretol s Kim Čong-unom

11.7.2021 (Webnoviny.sk) – Lídri Číny a Severnej Kórey v nedeľu prisľúbili ďalšie posilnenie vzájomných vzťahov. Správy si vymenili pri príležitosti 60. výročia podpísania dohody o vzájomnej pomoci a obrane.

Vodca Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) Kim Čong-un čínskemu prezidentovi odkázal, že pre jeho vládu je samozrejmé “pokračovať v nepretržitom rozvíjaní priateľských vzťahov a spolupráce”.

Vzájomná a verná podpora

Čínsky prezident Si Ťin-pching vo svojej správe vyhlásil, že obe krajiny sa “vzájomne verne podporujú”.

“Svet nedávno zaznamenal zrýchlenie zmien, aké za uplynulé storočie nemali obdobu. Chcel by som viesť bilaterálne vzťahy k neustálemu vzrastu na novú úroveň, ktorá by bola prospešná pre obidve krajiny a jej obyvateľov,” uviedol Si Ťin-pching.

Severná Kórea má ekonomické ťažkosti

Očakáva sa, že Severná Kórea bude hľadať väčšiu podporu od Číny, ktorá je jej najväčším spojencom. Krajina zápasí s ekonomickými ťažkosťami, ktoré zhoršila pandémia a sankcie pod vedením USA súvisiace s jadrovým programom.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Pre Čínu je podľa odborníkov z bezpečnostného pohľadu kľúčové zabrániť kolapsu KĽDR a zároveň sa krajina bude snažiť posilniť vzťahy s tradičnými spojencami v rámci rivality s USA.

Viac k témam: COVID-19, dohoda, Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, podpísanie dohody
Zdroj: Webnoviny.sk – Čína a Severná Kórea chcú posilniť vzájomné vzťahy, Si Ťin-pching sa stretol s Kim Čong-unom © SITA Všetky práva vyhradené.