Čína podľa Trumpa údajne čaká na nového prezidenta USA, obchodné rokovania skončili bez pokroku

31.7.2019 (Webnoviny.sk) – Americko – čínske rokovania o vzťahoch v oblasti obchodu, ktorých cieľom bolo ukončenie colnej vojny, sa v stredu v Šanghaji skončili bez naznačenia pokroku. Stretnutie oboch delegácii trvalo o 40 minút kratšie, ako sa plánovalo.

Nezhody v otázke čínskej politiky

Pred tým, ako splnomocnenec USA pre obchod Robert Lighthizer a americký minister financií Steven Mnuchin odišli na letisko, ani jedna strana neposkytla vyhlásenie pre novinárov.

Prezident USA Donald Trump pred rokovaniami v Šanghaji obvinil Peking, že sa snaží rokovania zastaviť v nádeji, že v amerických prezidentských voľbách v roku 2020 opätovne nezvíťazí terajší šéf Bieleho domu.

Ekonómovia sa pred vyjednávaním vyjadrili, že rýchly prelom vo vyjednávaniach je nepravdepodobný, pretože medzi oboma vládami sú tie isté nezhody v otázke čínskej politiky v technologickom sektore a v oblasti čínskeho obchodného prebytku, ktoré spôsobili kolaps rozhovorov v máji.

Veľké ústupky nenaznačili

Donald Trump a čínsky prezident Si Ťin-pching sa v júni dohodli na obnovení vyjednávaní, ale ani jedna strana nenaznačila, že by mohla ponúknuť veľké ústupky.

Spor pre sťažnosti USA, že Peking kradne technológie alebo núti zahraničné firmy, aby ich odovzdávali, poškodzuje exportérov na oboch stranách.

Americký prezident Trump totiž zvýšil clá na dovoz čínskych tovarov v hodnote 250 mld. USD a Peking odpovedal uvalením ciel na import amerických produktov v hodnote 110 mld. USD.

(1 EUR = 1,1154 USD)

Viac k témam: clá USA, obchodná vojna
Zdroj: Webnoviny.sk – Čína podľa Trumpa údajne čaká na nového prezidenta USA, obchodné rokovania skončili bez pokroku © SITA Všetky práva vyhradené.