Čínske mesto Xi´an je aktuálne svedkom mnohých rozvodov. Ako tomu predísť?

0
Čínske mesto Xi´an je aktuálne svedkom mnohých rozvodov. Ako tomu predísť?

Dlhé dni nepretržite strávené v spoločnosti vášho partnera môžu otvárať staré rany – experti však odporúčajú trpezlivosť, komunikáciu a väčší priestor. Všetko toto pomáha a vytvára podmienky na prekonanie tohto nového stavu, keď ste zrazu obaja doma, musíte pracovať, príp. sa venovať deťom.

Sarah Willmott je zvyknutá pracovať v relatívnom tichu. Majiteľka firmy v Melbourne si už štyri roky užívala pokojné prostredie domácej kancelárie, ale jej pokoj práve prechádza skúškou ohňom. Posledný týždeň pracuje totiž z domu aj jej manžel John. „Stále počujem rôzne zvuky, klepanie, vzdychanie, hučanie, spev. Nie som na to zvyknutá a myslím si, že John vie, že ma to veľmi ruší“, hovorí jeho manželka.

Viaceré austrálske spoločnosti po vypuknutí epidémie Covid-19 inštruujú svojich zamestnancov pracujúcich z domu. Tí majú obavy o svoju prácu, nestálu ekonomiku a okrem iného aj o nedostatok kancelárskeho papiera. Ak šípite možné problémy vo vzťahoch, domnievate sa správne. Čínske mesto Xi´an bolo podľa The Global Times v posledných týždňoch svedkom prudkého nárastu počtu rozvodov, pretože páry trávili spolu extrémne veľa spoločného času. Ako sa dá vyhnúť podobnému osudu?

Rozvrhnite si deň

foto: pixabay.com

Ak máte denný plán a snažíte sa ho dodržať aj ako pár, predchádzate tým zbytočným konfliktom,“ odporúča psychoterapeutka Julie Sweet. Podľa nej vírus spôsobuje, že ľudia sa cítia mimo kontroly. Rutina a jasná štruktúra im pomáha proti pocitom neistoty. Porozprávajte sa so svojím partnerom o tom, čo budete robiť a kedy. Tak môžete vzájomne spolupracovať a pomôže to spoločnému fungovaniu.

Jana Záchenská: Každý človek by mal mať vytvorenú finančnú rezervu rovnajúcu sa 6-mesačnému príjmu

Odíďte preč

„Niekedy je najlepším riešením odísť preč. Napr. ak vás partner nepríjemne zasiahol, dostal sa pod kožu. V byte je to ťažšie, ale skúste si nájsť miesto, kam môžete odísť“, upozorňuje profesorka na univerzite v Melbourne Kim Felmingham. Je vhodné informovať partnera, kedy asi prídete domov. Druhá osoba tým získava pocit, že vie, koľko má času na vychladnutie, ospravedlnenie sa, či možnosť pripraviť sa na rozhovor.

Nechajte si priestor na sex a intimitu

Niet pochýb, že sex pomáha so vzájomným prepojením sa. Je to puto s vaším partnerom, takže sa skúste sústrediť na zvyšovanie tejto časti vášho vzťahu. „Intimitu udržíte živú, ak budú uspokojené potreby vaše, ako aj vášho partnera“, hovorí Sweet.

Felmingham súhlasí: „Myslím, že ak si ľudia urobia čas na to, aby boli spolu, trávili spoločne čas a navzájom sa podporovali, prirodzeným dôsledkom by mala byť túžba po intimite. Netreba zabudnúť na kreativitu. Dá sa pripraviť výborné rande doma, kúpiť si dobré šampanské, uvariť niečo špeciálne len pre vás dvoch…“

Diskutujte o svojej práci

foto: pixabay.com

Niektorí ľudia trávia veľa pracovného času telefonovaním, zatiaľ čo iní potrebujú ticho a pokoj, aby sa mohli sústrediť. Je potrebné, aby partneri vedeli, že sa musia vzájomne rešpektovať a tolerovať a vedieť, čo obaja potrebujú.

„Dajte svojmu partnerovi jasne vedieť, čo od neho očakávate,“ hovorí Sweet. „Ak uskutočňujete svoje obchodné telefonáty ráno, informujte o tom svojho partnera a takisto sa spýtajte, čo potrebuje on, aby mohol v kľude robiť svoju prácu.“

Odporúča sa prediskutovať niektoré oblasti, s ktorými pravdepodobne zápasíte. Treba sa rozprávať o tom, čo sa zmení, aké sú vaše osobné výzvy a ako ich spoločne prekonáte.

Čo vymyslela podnikateľka Kamila Slašťanová pre reštaurácie, ako im chce pomôcť?

Pracujte separátne

Pokiaľ je to možné, pracujte v samostatných pracovných priestoroch. Neodporúča sa zdieľať jedálenský stôl. Čo keď obaja budete potrebovať telefonovať a zároveň pracovať pri počítači?

Taktiež si vyjasnite, kedy potrebujete nerušený čas pre seba. Potrebujete mať čas pre seba, tak isto ako samostatný priestor. Ak nemáte možnosť dostatočného priestoru pre seba, nasaďte slúchadlá a partner bude mať jasno, že potrebujete byť sami a v tichu. Nemusíte mať pocit, že musíte teraz robiť všetko spoločne, pretože ste obaja doma. Nezabudnite na svoju rodinu a priateľov, zavolajte im, spojte sa s nimi online.

Zapojte svojho partnera

Aby ste sa vyhli pohľadu na vášho partnera ako na votrelca do vášho každodenného života, prijmite ho ako súčasť vašej novej aktuálnej reality. „Možno začnete obdivovať vášho partnera za niečo, čo robí a vy ste o tom predtým ani nevedeli. Hoci ste si mysleli, že viete o ňom všetko. Váš partner sa môže stať vašou veľkou pomocou, má k dispozícii pár očí a rúk, ktoré vám môžu pomôcť“, hovorí Sweet.

žiadne príspevky na zobrazenie