Domov Zaujímavosti Čínski astronauti odletia na novú vesmírnu stanicu v júni, ich misia potrvá...

Čínski astronauti odletia na novú vesmírnu stanicu v júni, ich misia potrvá tri mesiace

30.5.2021 (Webnoviny.sk) – Na budúci mesiac odletí na novú čínsku vesmírnu stanicu trojčlenná posádka astronautov, ktorí na misii strávia tri mesiace. V nedeľu o tom informoval predstaviteľ čínskeho vesmírneho programu Jang Li-wej, ktorý sa v roku 2003 stal prvým čínskym kozmonautom vo vesmíre.

Čína vypustila na obežnú dráhu Zeme hlavný modul jej prvej stálej vesmírnej stanice pred mesiacom – 29. apríla. V sobotu k nemu zamierila nákladná raketa Tchien-čou-2, ktorá viezla palivo, skafandre, vybavenie pre astronautov a zásoby jedla.

Spolupráca s NASA je otázna

Čínska vesmírna stanica, ktorá je navrhnutá na minimálne desaťročnú prevádzku, by mala v čase dokončenia vážiť zhruba 66 ton. To je výrazne menej ako Medzinárodná vesmírna stanica (ISS), ktorá by po dokončení mala vážiť okolo 450 ton.

Očakáva sa, že s Čínou na experimentoch na vesmírnej stanici budú spolupracovať európske štáty aj Organizácia Spojených národov (OSN). Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) musí pre nadviazanie kontaktu s čínskym vesmírnym programom dostať povolenie od Kongresu Spojených štátov, ten sa však v tejto súvislosti zdráha.

Ambiciózne plány Číňanov

Čína má ambiciózny vesmírny program. V roku 2003 vyslala na obežnú dráhu prvého astronauta a neskôr tam poslala aj vesmírnu stanicu.

V roku 2019 sa stala prvou krajinou, ktorá pristála s roverom na odvrátenej strane Mesiaca a minulý rok odtiaľ priviezla prvé vzorky od 70. rokov minulého storočia. Vlani zase úspešne poslala ďalší rover na Mars.

Viac k témam: astronauti, ISS Medzinárodná vesmírna stanica, Mars, Tchien-čou-2, vesmírna misia
Zdroj: Webnoviny.sk – Čínski astronauti odletia na novú vesmírnu stanicu v júni, ich misia potrvá tri mesiace © SITA Všetky práva vyhradené.

Žiadne komentáre

Exit mobile version