Čo pomáha na bolesť prsníkov pri kojení? Vyskúšajte tieto rady

1
Čo pomáha na bolesť prsníkov pri kojení? Vyskúšajte tieto rady

Dojčenie nie je len o nakŕmení malého hladného bruška. Pre matku aj bábätko predstavuje veľmi dôverný spôsob, ako sa navzájom zoznamujú a prepájajú na mnohých úrovniach. V ideálnom prípade by sa celý proces mal odohrávať akosi automaticky, sám od seba. Aspoň také sú očakávania väčšiny mamičiek.

Zmeny sa dejú už v tehotenstve

Mamičky, ktoré ešte nemajú skúsenosti s dojčením, môžu byť niekedy zaskočené rôznymi sprievodnými javmi, ktoré sa počas laktácie bežne vyskytujú. Tvorba mliečka sa začína už počas samotného tehotenstva. Prvé kvapky sa môžu objaviť už okolo 16. tehotenského týždňa. Nie je preto vôbec čudné, ak si už v tomto období zadovážite vložky do podprsenky, ktoré zabránia tvorbe fľakov a eliminujú nepríjemný pocit vlhka.

S postupujúcim tehotenstvom sa bude prirodzene meniť celá postava a aj tvar prsníkov. Aj nesprávna veľkosť podprsenky môže byť jednou z príčin, prečo sú vaše prsia bolestivejšie a citlivejšie. Ak vám vaše doterajšie spodné prádlo začne byť už nepohodlné, je čas poobzerať sa aj po kvalitných podprsenkách na dojčenie. Pri ich výbere by ste mali rátať s tým, že po pôrode môžu byť prsia ešte o čosi väčšie, kým sa ustáli produkcia mlieka. Siahnite radšej po väčšom čísle, ako si bežne kupujete. Predídete tak nepríjemnému pocitu, že vám podprsenka nesedí alebo vás niekde nepríjemne ťahá.

Starostlivosť o prsia po pôrode

Prvé priloženie bábätka k prsníku pôsobí ako silný stimul na to, aby sa zvýšila tvorba mliečka. Tá bola doteraz akoby v „prípravnom“ režime. Pôrod je ale niekedy veľmi vysiľujúca záležitosť pre mamu aj bábätko. Často sa stáva, že prvé pokusy o kojenie končia menším úspechom, než by si obe strany želali. Netreba to však vzdávať hneď v začiatkoch. Prvých pár dní v nemocnici sú pri náuke správneho kojenia veľmi nápomocné aj sestričky. Tie napríklad skontrolujú, či si bábätko dokáže správne uchopiť bradavku na základe vrodeného reflexu. Ak sú totiž bradavky príliš ploché alebo vpadnuté, bábätko si nevytvorí správny návyk úchopu a neskôr sa takýto problém odzrkadlí vo väčšej bolestivosti prsníkov.

Pri častom dojčení, najmä v prvých mesiacoch, sa takmer každá mamička stretne s problémom popraskaných a bolestivých bradaviek. Je to veľmi nepríjemná záležitosť, ktorá zbytočne odrádza mamičky a často skracuje dĺžku kojenia. Už od začiatku sa však treba o jemnú pokožku bradaviek starať naozaj dôkladne. Pre bábätko je to vlastne jeho „tanier“, z ktorého prijíma potravu. Pri starostlivosti vám pomôže najmä masť zo 100% lanolínu, ktorý sa získava z ovčieho rúna. Pri výbere prírodných produktov je výhodné, že ich pred priložením bábätka netreba z bradavky zmývať.

Nepodceňujte bolesť

Ak už však predsa len cítite, že bradavky sú bolestivé a kojenie sa stáva čoraz nepríjemnejším, siahnite po hydrogélových vankúšikoch. Tieto pomôcky môžete mať v chladničke a medzi kojením dokážu schladiť citlivé tkanivo a tak pomáhajú jeho rýchlejšej regenerácii. Pri krvácajúcich alebo prehryznutých (áno, aj to také sa stáva :) ) bradavkách vám pomôžu aj chrániče, ktoré zase bránia nadmernému treniu kože o podprsenku alebo prsnú vložku. Isté je, že tieto situácie treba riešiť čím skôr a nečakať, kým sa rozvinú do vážneho problému.

Nedostatočnou starostlivosťou o prsia v období kojenia totiž môže dôjsť aj k upchaniu mliekovodov alebo zápalom prsníka, ktoré sa už ale riešia pod lekárskym dohľadom. Ak teda počas kojenia častejšie cítite rôznu bolesť a nie ste si istá, čo je za tým, nehanbite sa obrátiť na odborníka.

Zdroj foto: unsplash.com; Medela

žiadne príspevky na zobrazenie

1 komentár