Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

Ekonomika

Deficit zahraničného obchodu USA dosiahol rekordnú úroveň, poháňa ho dopyt po dovážaných tovaroch

Sita
Zdieľať

5.8.2021 (Webnoviny.sk) – Deficit amerického zahraničného obchodu v júni vzrástol na rekordných 75,7 miliardy dolárov. Oživovanie americkej ekonomiky totiž spôsobilo zvýšenie dopytu po importovaných tovaroch.

Ministerstvo obchodu USA vo štvrtok uviedlo, že obchodný deficit krajiny oproti máju stúpol o 6,7 percenta. Júnový deficit prekonal marcový schodok v objeme 75 miliárd dolárov, ktorý bol doteraz najvyšší.

USA sa zotavujú rýchlejšie

Americký export sa v júni zvýšil o miernych 0,5 percenta, ale dovoz sa zväčšil až o 2,1 percenta. Za január až jún deficit zahraničného obchodu USA dosiahol sumu 428,6 miliardy dolárov. V porovnaní s prvým polrokom 2020 stúpol o 46,4 percenta.

Keďže ekonomika USA sa zotavuje podstatne rýchlejšie ako hospodárstvo zvyšku sveta, americký dopyt po dovážaných tovaroch prevažuje nad pomalším rastom dopytu ostatných krajín po tovaroch z USA.

Schodok voči Číne sa zväčšil

Politicky citlivý americký schodok v obchode s tovarmi s Čínou sa v júni medzimesačne zväčšil o 5,8 percenta na 27,8 miliardy dolárov.

Za obdobie januára až júna sa americký deficit voči Číne medziročne zvýšil o 19,2 percenta na 158,5 miliardy dolárov.

Viac k témam: deficit, zahraničný obchod
Zdroj: Webnoviny.sk – Deficit zahraničného obchodu USA dosiahol rekordnú úroveň, poháňa ho dopyt po dovážaných tovaroch © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X