Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

Zaujímavosti

Delfíny sú vystavené kokteilu zo škodlivín, v koži im našli aj ortuť

Zdieľať

Delfíny žijúce v Lamanšskom prielive sú podľa vedcov vystavené “kokteilu zo škodlivín“. Ako uvádza štúdia publikovaná v časopise Scientific Reports, delfíny skákavé, ktoré žijú pri francúzskom pobreží, mali v tele jednu z najvyšších zaznamenaných úrovní toxických chemikálií a ortute.

Vedci tvrdia, že je treba urobiť viac pre riešenie “neviditeľného” problému pretrvávajúcich škodlivín v oceánoch.

Vysoké koncentrácie ortute

Lamanšský prieliv je domovom jednej z posledných veľkých európskych populácií delfína skákavého. Vedci zobrali vzorky tkaniva z viac ako 80 delfínov žijúcich vo vodách pri Normandii a Bretónsku. Zistili vysoké koncentrácie ortute v ich koži a polychlórovaných bifenylov (PCB) v tuku.

Vo vzorkách tuku našli aj ďalšie priemyselné chemikálie ako dioxíny a pesticídy, ktoré spolu vytvárajú “kokteil zo škodlivín“.

Prečítajte si, ako môžete 11 spôsobmi ľahko ušetriť vodu

Obavy o populáciu

Chemikálie sa prenášajú aj z matky na mláďa. “Naše výsledky naznačujú dôležitý prenos PCB zo samičiek na mláďatá, čo môže vyvolávať obavy o populáciu,” uviedol tým vedcov pod vedením doktorky Krishny Das z univerzity v belgickom Liege.

Prirodzené prostredie delfínov skákavých, oblasť známa ako Normandsko-bretónsky záliv, by sa podľa vedcov malo stať osobitnou chránenou oblasťou pre ich tamojšiu populáciu.

Chemikálie sa hromadia v tuku

Polychlórované bifenyly, ktoré sa používali v plastoch, farbách a elektrických zariadeniach, zakázali pred niekoľkými desaťročiami, avšak pretrvávajú v prostredí a môžu sa tak hromadiť v tuku delfínov a veľrýb.

Tieto chemikálie našli v tuku delfínov skákavých, ktoré more vyplavilo na plážach naprieč Európou. Telo kosatky dravej (Orcinus orca), ktorú našli v roku 2016 pri Škótsku, obsahovalo tiež jednu z najväčších zaznamenaných úrovní PCB.

Zdroj: Webnoviny.sk – Delfíny v Lamanšskom prielive sú vystavené kokteilu zo škodlivín, v koži im našli aj ortuť © SITA Všetky práva vyhradené.

Martina Beňová

Snažím sa robiť veci robiť naplno. Najmä tie, ktoré sú mojou srdcovkou :) Akčným ženám by som chcela odovzdať kus svojho entuziazmu a radosti zo života.

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár

X