Domov Ekonomika Automobilový priemyseľ Desaťtisíce zamestnancov General Motors vstúpilo do štrajku, dôvodom je kolektívna zmluva

Desaťtisíce zamestnancov General Motors vstúpilo do štrajku, dôvodom je kolektívna zmluva

16.9.2019 (Webnoviny.sk) – Viac ako 49 tis. členov americkej odborovej organizácie United Auto Workers (UAW) v 55 objektoch automobilky General Motors (GM) vstúpilo do štrajku.

Firma ponúkla aj vyššie platy

Dôvodom je to, že sa nepodarilo uzavrieť novú kolektívnu dohodu a platnosť predošlej vypršala v sobotu. Odborári zastavili prevádzku 33 výrobných závodov v USA a 22 skladov na distribúciu dielcov.

Nie je jasné, ako dlho bude štrajk trvať, keďže odborári uviedli, že firma GM počas niekoľkomesačných vyjednávaní urobila iba malé ústupky, ale automobilka tvrdí, že predložila významné ponuky vrátane zvýšenia miezd a investícií do závodov.

Viceprezident UAW Terry Dittes uviedol, že štrajk je posledným riešením, pretože obe strany sú v rámci vyjednávaní o novej štvorročnej zmluve veľmi vzdialené.

Nové pracovné miesta

Automobilka GM však tvrdí, že ponúkla zvýšenie platov a investície do amerických závodov v objeme 7 mld. USD, ktorých výsledkom bude vytvorenie 5 400 nových pracovných pozícií, pričom len malú časť z nich obsadia terajší zamestnanci. Rokovania sa majú v priebehu pondelka obnoviť.

Podľa analytikov spoločnosti Cox Automotive má General Motors v predajniach toľko vozidiel, že pri terajšom tempe predaja by to malo stačiť na 77 dní.

(1 EUR = 1,1096 USD)

Viac k témam: General Motors (GM), kolektívna zmluva, platy, štrajk
Zdroj: Webnoviny.sk – Desaťtisíce zamestnancov General Motors vstúpilo do štrajku, dôvodom je kolektívna zmluva © SITA Všetky práva vyhradené.

Žiadne komentáre

Exit mobile version