Desiaty ročník mestského maratónu v Banskej Bystrici je blízko, bežať sa bude aj polmaratón naboso

31.5.2021 (Webnoviny.sk) – Jubilejný desiaty ročník banskobystrického mestského maratónu sa uskutoční v sobotu 5. júna a vyžiada si aj obmedzenia dopravy.

Ako informovala hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Zdenka Marhefková, jediný večerný maratón v strednej Európe a tretí najväčší maratón na Slovensku sa uskutoční po viac ako roku paralýzy zážitkových behov v dôsledku pandemických opatrení. Podujatie bude výhradne vymedzené len pre zaregistrovaných účastníkov a bez platiacich divákov.

V ponuke je aj hobby beh

„Postupujeme na základe platnej výnimky pre športové podujatia jednorazovej povahy. Pokiaľ sa situácia neuvoľní, v deň podujatia budú všetci účastníci povinní disponovať negatívnym covid testom nie starším ako 12 hodín. Priestor podujatia bude vymedzený výhradne pre platne registrovaných účastníkov za dodržania najprísnejších bezpečnostných opatrení. Súčasťou podujatia bude aj exteriérové partnerské Expo a výstava pre verejnosť Milujem pohyb v interiéri Europa SC, ktorá monitoruje dekádu športových aktivít, ktoré sme doposiaľ zorganizovali,“ uviedol jeden z organizátorov Peter Fabok.

Okrem maratónu, polmaratónu, polmaratónskej trojčlennej štafety si môžu záujemcovia vybrať napríklad hobby beh na 3,4 kilometra. Kto si netrúfne na 21 km na korčuliach či kolobežke, môže skúsiť hobby sedemkilometrový okruh vhodný aj pre rodiny s deťmi. Popri bežcoch súťažia v rámci majstrovstiev Slovenska inline korčuliari aj kolobežkári.

Kuriozitou sú aj neoficiálne majstrovstvá sveta v polmaratóne naboso a tradične si na polmaratónskej trati zmerajú sily aj zamestnanci Ministerstva obrany SR na rezortných majstrovstvách Slovenska. Banskobystrický maratón je zároveň najväčším dobrovoľníckym projektom na strednom Slovensku s viac než 200 aktívnymi dobrovoľníkmi.

Akcia si vyžiada dopravné obmedzenia

V súvislosti s organizovaním podujatia bude v sobotu 5. júna od 15:00 do 24:00 na niektorých úsekoch obmedzená doprava a vybrané spoje MHD.

„Úplne bude uzatvorená cesta na Námestí Slobody, cesta I/66 popri Hrone od križovatky s Námestím Slobody po veľký kruhový objazd pri Europa SC. Uzávierka bude ďalej pokračovať na Námestie Ľudovíta Štúra a Sládkovičovu ulicu, po odbočku na Pršiansku terasu. Dopravne nedostupná bude Kalinčiakova ulica. Vozidlá z predajne Kaufland v Radvani sa po 15:00 dostanú z parkoviska obchádzkou popri Jopa centre cez Jilemnického ulicu na Úsvit,“ konkretizovala Marhefková s tým, že v tento deň budú búracie práce na starom objekte bývalého TESCA dočasne pozastavené.

História Banskobystrického maratónu sa začala v roku 2012. Trať prvých ročníkov viedla členitým terénom centra Banskej Bystrice. Išlo o maratón s najväčším prevýšením spomedzi mestských maratónov na Slovensku.

V roku 2018 sa trať zmenila na rýchlu okruhovú, s dobehom na atletickom Štadióne SNP na Štiavničkách. Celý koncept sa zmenil na večerný, pribudli kolieskové disciplíny – inline a športové kolobežky.

Viac k témam: Banskobystrický maratón
Zdroj: Webnoviny.sk – Desiaty ročník mestského maratónu v Banskej Bystrici je blízko, bežať sa bude aj polmaratón naboso © SITA Všetky práva vyhradené.