Diplomacia bola tradičným mužským povolaním, ale priestor už dostávajú aj ženy

Diplomacia bola tradične povolaním, ktoré sa spájalo zväčša s mužmi, avšak spoločnosť sa postupne vyvíja a aj slovenská diplomacia sa v tejto oblasti posúva ďalej.

Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) Ivan Korčok (nom. SaS) pri príležitosti Medzinárodného dňa žien (8. marca).

Preto sa šéf rezortu diplomacie spolu so štátnou tajomníčkou Ingrid Brockovou (na foto v titulke) rozhodli rozbehnúť iniciatívu Týždeň žien v diplomacii.“ Informoval o tom minister na svojom profile na sociálnej sieti.

Prostredníctvom podujatí, ktoré sa budú konať celý týždeň, chce ministerstvo oceniť prínos a zviditeľniť zastúpenie žien v slovenskej diplomacii, v medzinárodných organizáciách, ako aj v rámci rozvojových a humanitárnych projektoch vo svete. Korčok v pondelok 8. marca odovzdá ocenenia rezortu diplomacie piatim ženám, „ktorých celoživotné príbehy a práca v medzinárodnom prostredí sú príkladom a inšpiráciou pre mnohých“.

Prečítajte si: Skvelé motivačné knihy od úspešných žien

Amina J. Mohammed, foto: UN Photo/Ariana Lindquist

Okrem toho bude v pondelok štátna tajomníčka MZV diskutovať s veľvyslankyňami pôsobiacimi v Slovenskej republike. V utorok MZVEZ organizuje napríklad diskusiu Ženy v slovenskej diplomacii, v stredu rezort zverejní videoposolstvo námestníčky generálneho tajomníka OSN Aminy J. Mohammed a generálnej riaditeľky Svetovej zdravotníckej organizácie (WTO) Ngozi Okonjo-Iweala. Vo štvrtok rezort zahraničia predstaví riaditeľky Slovenských inštitútovv Budapešti, Prahe a Ríme a piatok venujú ženám v ekonomickej diplomacii.

„Verím, že aj prostredníctvom podujatia „Týždeň žien v diplomacii“ prispejeme k búraniu možno ustálených stereotypov a motivujeme tak mladé ženy a dievčatá, ktoré rozmýšľajú nad kariérou v zahraničnej politike, v diplomacii, alebo medzinárodných projektoch,“ dodal Kočok.

Diplomatka Karla Wursterová, foto: teraz.tv

Zdroj: Webnoviny.sk – Diplomacia bola tradičným mužským povolaním, ale spoločnosť napreduje a priestor dostávajú aj ženy © SITA Všetky práva vyhradené.