Dobrovoľníci pokračujú v záchrane Katarínky, odkryjú nárožia kláštora

11.7.2020 (Webnoviny.sk) – Dobrovoľníci aj počas týchto letných prázdnin pokračujú v záchrane a konzervovaní ruín Kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej medzi obcami Dechtice a Naháč v okrese Trnava. Dvojtýždňové tábory sa v tomto roku podľa Daniely Chytilovej z občianskeho združenia Katarínka konajú za prísnych hygienických opatrení.

Zrekonštruujú kryptu v lodi kostola

Dobrovoľníci sa zamerajú na archeológiu, pod dohľadom archeologičky Ivany Kvetánovej odkryjú nárožia dvora kláštora, ohradové múry a pracovať budú aj na zrekonštruovaní krypty v lodi kostola. Počas štvrťstoročia záchranného projektu Katarínka sa v dvojtýždňových prázdninových turnusoch vystriedalo viac ako 1 800 dobrovoľníkov z rôznych kútov Slovenska.

Po zrušení všetkých aktivít pre verejnosť v jarných mesiacoch bude počas leta opäť prebiehať aj sprevádzanie turistov a umožnený bude aj výstup na vyhliadkovú vežu. „Sprevádzanie v areáli historickej pamiatky bude podmienené splnením vopred stanovených podmienok, konkrétne prekrytím úst a nosa počas celej prehliadky, pred výstupom na vežu bude vyžadovaná dezinfekcia rúk a podľa možností aj mobilného telefónu. Výstupy na vežu bývajú každý deň od 10:00 do 17:00 pre maximálne 16 návštevníkov naraz. Sprievodcovia majú právo vyhradiť si znížený počet návštevníkov,“ povedala Daniela Chytilová.

Projekt má už 25 rokov

Projekt záchrany Katarínky má už 25 rokov, počas tohto obdobia mladí dobrovoľníci ruiny kostola a kláštora čistili od náletovej zelene, postupne začali murovať, škárovať, ale nezabúdali ani na archeologické výskumy. Jedným z najviditeľnejších výsledkov ich práce je vybudovanie vyhliadkovej veže pred tromi rokmi, do ktorej niekoľko rokov vlastnoručne kresali drevené trámy.

Kláštor svätej Kataríny Alexandrijskej bol založený v roku 1618 a patril františkánskemu rádu. V roku 1786 bol kláštor dekrétom cisára Jozefa II. zrušený. Mnísi ho museli opustiť a kláštor sa postupne začal meniť na ruiny. Zrúcanina sa nachádza v malokarpatských lesoch medzi obcami Naháč a Dechtice v Trnavskom kraji.

Viac k témam: archeológia, kláštor Katarínka
Zdroj: Webnoviny.sk – Dobrovoľníci pokračujú v záchrane Katarínky, odkryjú nárožia kláštora © SITA Všetky práva vyhradené.