Donald Trump reaguje na provokáciu Iránu, uvalil sankcie na najvyššieho duchovného vodcu

WASHINGTON 24. júna (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump v pondelok podpísal nariadenie, ktorým uvalil finančné sankcie na iránskeho najvyššieho duchovného vodcu ajatolláha Alího Chameneího a jeho najbližších spolupracovníkov.

Blokovanie prístupu k finančným aktivitám

Podľa šéfa Bieleho domu je Chameneí zodpovedný za nepriateľské konanie Iránu. „Tieto opatrenia predstavujú dôraznú a primeranú odpoveď na čoraz provokatívnejšie činy Iránu,“ vyhlásil Trump.

Medzi osobami, ktorých sa pondelkové opatrenia týkajú, sú aj poprední predstavitelia iránskej armády. Sankcie im blokujú prístup k akýmkoľvek finančným aktívam pod americkou jurisdikciou.

Budú zvyšovať nátlak

Budeme pokračovať vo zvyšovaní nátlaku na Teherán, až kým režim neprestane so svojimi nebezpečnými aktivitami a ambíciami, ktoré zahŕňajú úsilie o jadrové zbrane, zvýšené obohacovanie uránu, vývoj balistických striel, angažovanosť a podporu terorizmu, podnecovanie zahraničných konfliktov a agresívne činy namierené proti Spojeným štátom a ich spojencom,“ povedal tiež Trump v Oválnej pracovni Bieleho domu.

Uvalenie najnovších sankcií prišlo po tom, čo Irán minulý týždeň nad Hormuzským prielivom zostrelil americký dron, čo viedlo k ďalšiemu zostreniu napätia medzi krajinami. Trump zastavil plánované odvetné útoky na Irán, no v nátlaku na Teherán USA naďalej pokračujú.

Viac k témam: Irán, sankcie proti Iránu, útok USA na Irán
Zdroj: Webnoviny.sk – Donald Trump reaguje na provokáciu Iránu, uvalil sankcie na najvyššieho duchovného vodcu © SITA Všetky práva vyhradené.