Druhá vlna COVID-19 v Európe: Holandsko spúšťa čiastočný lockdown a Francúzsko uvažuje o zákaze vychádzania

0
Druhá vlna COVID-19 v Európe: Holandsko spúšťa čiastočný lockdown a Francúzsko uvažuje o zákaze vychádzania

14.10.2020 (Webnoviny.sk) – Viaceré európske krajiny hlásia sprísnenie opatrení proti šíreniu koronavírusu v snahe dostať pod kontrolu druhú vlnu ochorenia COVID-19 naprieč kontinentom. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Drastické dočasné opatrenia

Česká republika napríklad nariadila zatvorenie škôl, barov a klubov, zatvoria sa aj kaviarne a reštaurácie v Holandsku, pričom čiastočný lockdown v „krajine tulipánov“ vstúpi do platnosti dnes o 22:00, a Francúzsko zrejme zavedie zákazy vychádzania, uvádza BBC.

Prezident Emmanuel Macron by mal krátko pred ôsmou večer predstaviť nové opatrenia pre Paríž a ďalšie mestá. Nové, dočasné obmedzenia zvažuje aj španielsky región Katalánsko.

Viac o téme: Koronavírus

Naprieč Európou rastie počet potvrdených prípadov nákazy a viaceré krajiny hlásia rekordné prírastky nakazených. Nemecko v stredu potvrdilo ďalších 5132 prípadov nákazy a 43 úmrtí, pričom počet nových prípadov prekročil hranicu päťtisíc prvý raz od polovice apríla.

Kancelárka Angela Merkelová rokuje s premiérmi spolkových krajín o opatreniach, ktoré by mohli prijať v reakcii na rastúci počet nakazených.

Rekordné denné prírastky

České laboratóriá v utorok potvrdili 8325 prípadov nákazy koronavírusom, čo je druhý najvyšší nárast od začiatku epidémie v krajine. V priebehu dňa tiež pribudlo 22 obetí, čím počet mŕtvych v dôsledku COVID-19 stúpol na 1106.

Podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) má Česko najvyššiu mieru nákazy v Európe, keď počas uplynulých dvoch týždňov zaznamenali 581,3 prípadu na 100-tisíc obyvateľov.

Poľsko za uplynulých 24 hodín zaregistrovalo 116 úmrtí, čo je najviac od začiatku pandémie, a tiež rekordný denný prírastok nových prípadov – 6526. Rekordný denný prírastok nových prípadov nákazy hlási aj Rusko, kde potvrdili ďalších 14 321 chorých a tiež 239 úmrtí.

Denný rekord zaznamenalo tiež Švajčiarsko, kde pribudlo 2823 nových prípadov, čím sa celkový počet pozitívne testovaných v krajine vyšplhal na 68 704. Pribudlo aj osem úmrtí, čo znamená, že ochoreniu COVID-19 podľahlo už 1816 ľudí.

Viac ako tisíc mŕtvych v Maďarsku

V Maďarsku pribudlo 920 pozitívne testovaných, čím sa celkový doterajší počet prípadov nákazy koronavírusom vyšplhal na 40 782.

Počet úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19 v krajine prekročil tisíc a dosiahol 1023. V nemocniciach v súčasnosti leží 1538 pacientov, pričom 156 z nich je na ventilátoroch.

Prudký nárast pozitívne testovaných hlásia podľa agentúry AP aj Chorvátsko a Slovinsko, kde vlády tiež plánujú sprísnenie opatrení. Belgické úrady zas varovali, že ak bude šírenie nákazy pokračovať súčasným tempom, do polovice novembra sa zaplní všetkých dvetisíc lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Viac k témam: Koronavírus, Koronavírus COVID-19 v Česku, Koronavírus COVID-19 v Maďarsku, Koronavírus COVID-19 v Nemecku, Koronavírus COVID-19 v Rusku, Koronavírus COVID-19 v Španielsku, Koronavírus COVID-19 vo Francúzsku
Zdroj: Webnoviny.sk – Druhá vlna COVID-19 v Európe: Holandsko spúšťa čiastočný lockdown a Francúzsko uvažuje o zákaze vychádzania © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu