Dve poľské vládne webstránky napadli hackeri, spravodajská služba hovorí o ruskom kyberútoku

17.3.2021 (Webnoviny.sk) – Dve poľské vládne webstránky sa v stredu stali terčom hackerského útoku a šírili falošné informácie o neexistujúcej rádioaktívnej hrozbe.

Útok zasiahol webstránku Národnej agentúry pre atómovú energiu a ministerstva zdravotníctva, na ktorých sa na krátky čas objavila informácia o údajnom úniku rádioaktívneho odpadu v susednej Litve ohrozujúcom Poľsko.

Terčom bol aj účet novinára

Vyhlásenie varovalo, že zdravie a životy Poliakov žijúcich v pohraničí sú v ohrození. Zjavne si však nezískalo veľkú pozornosť.

Napadnutiu čelil aj twitterový účet novinára, ktorý často píše o Rusku a východnej Európe, pričom šíril danú informáciu ďalej.

Známky ruského kyberútoku

Hovorca riaditeľa poľskej spravodajskej služby Stanislaw Zaryn pre agentúru The Associated Press uviedol, že incident nesie známky ruského kyberútoku s cieľom zasiať podozrenie a nejednotu medzi západných spojencov.

Pripomenul podobný útok z roku 2020, ktorý šíril falošné informácie o neexistujúcom rádioaktívnom oblaku smerujúcom do Poľska z ukrajinského Černobyľu.

Viac k témam: kybernetický útok
Zdroj: Webnoviny.sk – Dve poľské vládne webstránky napadli hackeri, spravodajská služba hovorí o ruskom kyberútoku © SITA Všetky práva vyhradené.