Ekologické nakupovanie: Ako na udržateľnú a etickú módu?

0
Ekologické nakupovanie: Ako na udržateľnú a etickú módu?

V posledných rokoch sa množstvo spotrebiteľov viac zaujíma o to, ako vzniká ich oblečenie. Taktiež sa cez médiá dávajú do pozornosti zlé pracovné podmienky v textilných fabrikách a chudoba pracovníkov. Fast fashion zanecháva obrovské škody na životnom prostredí – najmä na znečistených riekach.

Tieto fakty nechajú chladnými len málokoho. A tak sa čoraz viac ľudí odvracia od lacných módnych obchodov a prechádza k udržateľnej móde. Populárna je tiež iniciatíva Fashion Revolution, ktorá vyzýva značky k väčšej transparentnosti.

Čo vlastne znamená, že je móda etická a udržateľná? Niekedy je naozaj ťažké vyznať sa v certifikátoch a reklamách, ktoré predostierajú módne značky. Ponúkame vám niekoľko jednoduchých kritérií, podľa ktorých spoznáte, že skutočne ide o udržateľnú značku oblečenia. Nezúfajte však, ak výrobca nesplní všetky tieto kritériá. Išlo by o skutočne raritného, výnimočného výrobcu.

Udržateľná móda je ešte stále len „v plienkach“, a preto sa cenia aj prvé pomalé kroky. Uvedomelí spotrebitelia totiž stále viac tlačia na značky, aby zlepšovali svoje procesy výroby aj pracovné podmienky zamestnancov.

Fair Trade

Certifikát „Fair Trade“, značí, že oblečenie bolo vyrobené vo fabrike kontrolovanej spoločnosťou Fair Trade International. Znamená to, že fabrika spĺňa dané štandardy výroby, má vhodné pracovné podmienky, zohľadňuje životné prostredie a podobne.

Tento symbol nájdete zvyčajne na visačkách alebo cenovkách odevov. Čo je ale dôležité – tento certifikát zaručuje, že zamestnanci dostali za svoju prácu riadne zaplatené, vďaka čomu môžu žiť v dôstojných podmienkach.

udržateľná móda

Organická bavlna

Vedeli ste, že bavlna je jednou z najnáročnejších rastlín? Pri pestovaní si totiž vyžaduje postreky množstvom pesticídov. Na jej ochranu sa spotrebúva približne 25 % pesticídov, fungicídov a herbicídov z celosvetovej spotreby. Tieto látky majú zvyčajne petrochemický základ, čo znamená, že škodia nielen životnému prostrediu, ale narúšajú aj rozmanitosť živočíšnych druhov.

Vybrať si udržateľnú značku oblečenia vám pomôže aj niektorá z týchto šikovných aplikácií

Štítok „organická bavlna“ zaručuje, že na jej pestovanie sa nepoužilo kvantum chemických prípravkov. Kúpou produktov z organickej bavlny redukujete chemické znečistenie planéty. Na našom trhu sa stretnete najmä s certifikátom Global Organic Textile Standard (GOTS), ktorý tiež nájdete na visačke oblečenia.

Alternatívne a recyklované textílie

Sú spoločnosti, ktoré vytvárajú naozaj skvelé materiály – o tkanine z mlieka, čaju či kávy sa nám ani nesnívalo. Tieto počiny sú síce kreatívne, no na planéte sa stále nachádza veľké množstvo odpadu, s ktorým sa nevieme vysporiadať. Preto sa množstvo vedeckých tímov snaží vyvíjať tkaniny napríklad z plastových fliaš. Určite ste sa už stretli s módnou kolekciou, ktorej základom je polyester z recyklovaného plastu.

Takýto polyester má množstvo výhod. Tkanina vydrží dlho, je prispôsobivá, a po skončení jej „života“ je opäť recyklovateľná. Na druhú stranu sú tu aj negatíva – nie je rozložiteľná a pri každom praní sa kúsky plastu dostávajú do odpadových vôd. Recyklovaný plast však stále predstavuje lepšiu voľbu ako novo vyrobený polyester. No aby sme nevyzdvihovali len recyklovaný polyester – aj tkaniny ako bavlna či vlna sa dajú ďalej recyklovať.

Pomôžte prírode a obmedzte spotrebu plastov – poradíme vám, ako na to

Lokálna produkcia

Lokálne nakupovanie sa neustále pripomína, no aj tak nás zakaždým „vcucne“ do fast fashion obchodu. Nakoniec opäť odchádzame s tričkom za pár eur, vyrobeným kdesi v Bangladéši.

Neexistuje iná možnosť, iba s fast fashion rázne seknúť. Ako významná udržateľná alternatíva tu nastupuje nakupovanie od lokálnych výrobcov. Predovšetkým preto, lebo sa tým znižujú náklady a emisie pri preprave oblečenia. Nie je to však jediné pozitívum – podporíte tým aj slovenských podnikateľov a podporíte pružnosť ekonomiky. V neposlednom rade si vytvárate úzky vzťah so samotným výrobcom. Veď so šičkou z Bangladéša sa neviete skontaktovať a dohodnúť si s ňou sukňu či šaty na mieru.

https://www.instagram.com/p/B9W4DA4B_BU/

Lokálna produkcia tiež ponúka kreatívne a originálne kúsky, aké neuvidíte na nikom inom. Patria sem napríklad aj ručne šité či upcyklované značky oblečenia.

To sú len základné body, ktorými sa môžete riadiť pri nákupe vášho nového oblečenia. Kľúčom k celej etickej móde je však nakupovať uvedomelo, čo najmenej a s cieľom udržať životnosť oblečenia dlhé roky.

žiadne príspevky na zobrazenie