Ekonomickým opatreniam na zmiernenie Covid-19 chýba koncepcia a problém bude uplatnenie v praxi

0
Ekonomickým opatreniam na zmiernenie Covid-19 chýba koncepcia a problém bude uplatnenie v praxi

23.3.2020 (Webnoviny.sk) – Podnikateľom chýba v navrhovaných opatreniach na zmiernenie ekonomických dopadov šírenia koronavírusu celková koncepcia. Reagujú tak na predsedom finančného parlamentného výboru Mariánom Viskupičom zverejnený predbežný zoznam opatrení, o ktorých má rokovať nová vláda.

Paniku nemôžu zvládnuť

Viskupičov stranícky šéf z SaS Richard Sulík však v nedeľu uviedol, že zoznam je predbežný, stále sa upravuje a ani v tejto fáze nemal byť zverejnený.

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu

„Bez celkovej koncepcie a prístupu k veci, len opatrenia bez smeru kam sa vlastne, za aký čas a akú cenu chceme dostať, nepomôžu zvládnuť paniku, ktorú rozpútala predchádzajúca vláda,“ uviedol pre agentúru SITA výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Peter Serina.

Vo zverejnených opatreniach mu chýba napríklad jasné a dôrazné umožnenie pracovať všetkým firmám pri maximálnych bezpečnostných opatreniach, ktoré poskytujú služby iným firmám.

„Ešte viac mi chýba jasné deklarovanie toho, že tieto opatrenia sú dočasné a bude sa hľadať balans medzi potrebou zmierniť šírenie nákazy, aby neskolabovalo naše neefektívne a nefunkčné zdravotníctvo a zároveň sme opatreniami nezruinovali ekonomickú podstatu Slovenskej republiky,“ dodal.

Problém bude uplatnenie v praxi

Analytik Martin Vlachynský z inštitútu INESS zoznam opatrení ako celok hodnotí pozitívne. „Je dobré, že opatrenia navrhujú skôr nebrať podnikateľom, ako rozdávať peniaze. Samozrejme, zdedená diera v rozpočte sa zásadne prehĺbi. Preto bude dôležité, aby čo najskôr po tomto prvom slede „frontových“ opatrení prišla vláda aj s opatreniami na stabilizáciu verejného rozpočtu a najmä rozpočtu Sociálnej poisťovne,“ uviedol pre SITA Vlachynský.

Viac k téme Koronavírus

Problémom väčšiny navrhovaných bodov pritom podľa neho nebude ich filozofia, ale ich uplatnenie v praxi. „Netrúfam si odhadnúť, ako si hlavne Sociálna poisťovňa v tak krátkej dobe manažérsky poradí s toľkými zmenami pravidiel,“ konštatoval s tým, že problémom môže byť aj dokazovanie skutočnosti pri niektorých opatreniach, napríklad pri tovare, podliehajúcom skaze. „Ale ani jedno z toho nemôže byť výhovorka, aby sa tie opatrenia nespustili,“ dodal analytik.

Podľa Viskupičom zverejneného predbežného zoznamu opatrení nová vláda zvažuje desiatky opatrení. Kabinet uvažuje napríklad nad odsunutím platenia dane z príjmov až na koniec septembra, nad dočasným zastavením štátnych kontrolných činností u podnikateľov, ale zvažuje aj refundáciu nájmu či pokazeného tovaru majiteľov povinne zatvorených prevádzok. Taktiež sa zvažuje umožnenie otvorenia ďalších prevádzok po splnení prísnych hygienických požiadaviek či úpravy vo vzťahu k zamestnancom.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, PAS Podnikateľská aliancia Slovenska
Zdroj: Webnoviny.sk – Ekonomickým opatreniam na zmiernenie Covid-19 chýba koncepcia a problém bude uplatnenie v praxi © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu