Elektrické kolobežky čaká zmena, nemali by jazdiť po chodníkoch

Čo čaká tých, ktorý obľubuju kolobežky? Pripravovaná novela zákona o cestnej premávke by elektrickým kolobežkám mala zakázať jazdiť po chodníkoch.

„Keď sa pohybuje takáto kolobežka po chodníku a má prídavné elektrické zariadenie, v ojedinelých prípadoch môže dosahovať rýchlosť 50 až 60 kilometrov za hodinu a nemyslíme si, že je úplne správne takúto kolobežku definovať ako prostriedok, ktorý sa môže pohybovať po chodníkoch,“ uviedla v tejto súvislosti po stredajšom rokovaní vlády ministerka vnútra Denisa Saková.

Pri takejto rýchlosti podľa nej ohrozuje svoje zdravie nie len ten, kto kolobežku riadi, ale ohrozené môže byť aj zdravie chodcov. „Preto v rámci novely chcem zaviesť, aby kolobežka s prídavným elektrickým zariadením bola titulovaná ako nemotorové vozidlo,“ vysvetlila Saková.

Ministerka zároveň zdôraznila, že osoby, ktoré riadia takúto kolobežku, sú účastníkmi cestnej premávky a v prípade, že budú jazdiť po ceste, vzťahujú sa na nich povinnosti ako napríklad mať prilbu alebo reflexné prvky. „A hlavne by mali viesť toto nemotorové vozidlo, respektíve kolobežku s prídavným zariadením bez požitia alkoholu,“ dodala Saková.

Prečítajte si aj článok o tom, ako oživiť svoj outfit dopnlkom

Zdroj: Webnoviny.sk – Elektrické kolobežky čaká zmena, podľa ministerky Sakovej by nemali jazdiť po chodníkoch © SITA Všetky práva vyhradené.