Test odhalil, že najmenej ohľaduplní sú vodiči v Bratislavskom a Prešovskom kraji!

V utorok sa uskutočnila celoslovenská osvetová akcia Deň bielej palice, ktorú organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) spolu s mestom Bratislava a prezídiom policajného zboru.

Verejnosti priblížili, ako sa nevidiaci orientujú v priestore, čo predchádza tomu, kým sú schopní vyjsť sami na ulicu s bielou palicou, ale aj ako nevidiacim môžu pomôcť ostatní. Pritom testovali ohľaduplnosť vodičov.

V 8 krajoch v najväčších mestách rozmiestnili figurantov, ktorí mali signalizovať svoj úmysel prejsť na druhú stranu vozovky bielou palicou. Meral sa dvojhodinový interval na spolu 54 priechodoch pre chodcov.

Najlepšie dopadol Trnavský kraj, kde na bielu palicu nereagovalo len 11,7 % motoristov. Druhé miesto obsadil Žilinský kraj s 12,4 % a tretie Banskobystrický kraj s 16,3 %. Na predposlednom mieste skončil Bratislavský kraj s 24,7 % ponáhľajúcich sa vodičov. Najhoršie dopadli  vodiči z Prešovského kraja, pretože až 27,5 % vodičov chodca s bielou palicou nerešpektovalo a nedalo mu na priechode prednosť. A to najmä mestá Prešov a Poprad.

Vážny bezpečnostný problém

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska bude spolu s bratislavskou mestskou políciou v rámci osvetovej akcie hľadali nedostatočne označené výkopy, autá či reklamné pútače umiestnené napríklad na umelých vodiacich líniách, varovných či signálnych pásoch, ktoré nevidiacim a slabozrakým uľahčujú orientáciu po verejných priestranstvách.

Takisto upozornia na ďalší vážny bezpečnostný problém nielen pre chodcov so zrakovým postihnutím, ale aj deti či seniorov, na narastajúci počet elektrických a hybridných vozidiel. Pri nízkych rýchlostiach sú mimoriadne tiché, a tak ich ľudia s poruchou sluchu ťažšie identifikujú na ceste.

Prečítajte si rozhovor s Veronikou Kodymkovou, zakladateľkou materskej školy

Oficiálny znak nevidiacich

Bielu palicu pre nevidiacich vymyslela Guilly d´Herbemontová. Osobné skúsenosti ju priviedli k úvahám, ako u nevidiacich znížiť nebezpečenstvo úrazu a tým aj ich závislosť na iných. Inšpiráciou sa jej stali biele palice, ktorými policajti riadili dopravu na parížskych križovatkách.

Ako oficiálny znak nevidiacich vo Francúzsku bola napokon biela palica prijatá v roku 1931. Postupne sa rozšírila do celého sveta a dnes je aj napriek množstvu elektronických pomôcok najspoľahlivejším nástrojom na orientáciu nevidiacich. Od roku 1964 sa na podnet Svetovej únie nevidiacich (WBU) každoročne pripomína jej význam.

Zoznam spolupracujúcich miest, konkrétnych priechodov pre chodcov a čas konania akcie je k dispozícii na www.unss.sk.

Zdroj: Webnoviny.sk – Elektromobily aj reklamné pútače, Biela palica upozorní na bezpečnostné problémy pre nevidiacich © SITA Všetky práva vyhradené.