Emisný škandál Volkswagenu riešili aj v Austrálii, automobilka zaplatí desiatky miliónov eur

16.9.2019 (Webnoviny.sk) – Nemecká automobilka Volkswagen súhlasila s tým, že v Austrálii zaplatí do 127 mil. austrálskych dolárov (AUD), aby urovnala hromadnú žalobu, ktorej dôvodom je emisný škandál z roku 2015 týkajúci sa dieselových motorov. Výrobca áut to oznámil v pondelok.

Dohodu o urovnaní však ešte musí schváliť sudca. Volkswagen má zaplatiť 87 mil. až 127 mil. AUD podľa toho, koľko majiteľov zo 100 tis. dotknutých áut VW, Audi a Škoda predaných v Austrálii bude súčasťou urovnania v rámci hromadnej žaloby.

Volkswagen zároveň súhlasil so zaplatením nákladov sťažovateľov na právne služby, ktoré sa ešte len musia vyčísliť. Automobilka ďalej informovala, že čoskoro sa ukončí urovnanie s Austrálskou komisiou pre ochranu hospodárskej súťaže a spotrebiteľov. “Volkswagen považuje tieto urovnania, ktoré sú v princípe dohodnuté, za ďalší krok k prekonaniu dieselového problému,” uviedla firma vo vyhlásení.

Od zistenia, že nemecký výrobca áut inštaloval do dieselových áut softvér manipulujúci emisné testy, Volkswagen už zaplatil 30 mld. eur v rámci pokút a dohôd o urovnaní po celom svete.

(1 EUR = 1,6126 AUD)

Viac k témam: emisný škandál, Volkswagen (VW)
Zdroj: Webnoviny.sk – Emisný škandál Volkswagenu riešili aj v Austrálii, automobilka zaplatí desiatky miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.