Etická komisia zverejnila stanovisko k prípadu Trnka, bývalý generálny prokurátor porušil pravidlá

0
Etická komisia zverejnila stanovisko k prípadu Trnka, bývalý generálny prokurátor porušil pravidlá

12.8.2020 (Webnoviny.sk) – Etická komisia prokuratúry zverejnila stanovisko k bývalému generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi T., pričom konštatuje, že porušil pravidlá prokurátorskej etiky. Anonymizované stanovisko prijaté ešte siedmeho júla zverejnila komisia na internetovej stránke Generálnej prokuratúry SR.

Nepravdivé tvrdenia o prepustení Majského

Etická komisia sa prípadom Dobroslava T. zaoberala na žiadosť disciplinárnej komisie prokuratúry. Tá vedie disciplinárne konanie pre medializované výroky Dobroslava T. o nahrávke s Marianom K. a tiež o prepustení Jozefa Majského z väzby. Výroky odzneli v rozhovore pre TV Markíza na jeseň 2019.

Podľa stanoviska etickej komisie zvolené miesto rozhovoru (bydlisko Dobroslava T. – pozn. SITA), zovňajšok Dobroslava T. a forma a okolnosti poskytnutého rozhovoru nezodpovedalo vážnosti verejného vystúpenia prokurátora v celoštátnej televízii.

Oveľa závažnejšou skutočnosťou však podľa komisie bolo, že v rozhovore prezentoval nepravdivé tvrdenia týkajúce sa prepustenia Jozefa Majského z väzby.

„Záver, že išlo o nepravdivé tvrdenia, vyplýva nielen zo samotného skutku a odôvodnenia návrhu na začatie disciplinárneho stíhania, ale je to zrejmé aj zo všeobecne známych skutočností ohľadom prepustenia vtedy obvineného J. M. z väzby na slobodu v roku 2004, nakoľko tie boli viackrát zo strany kompetentných orgánov zverejnené,“ uvádza komisia.

Nesprával sa eticky

Ak sa Dobroslav T. snažil za týchto okolností zavádzať verejnosť a zľahčoval, prípadne priamo popieral svoj podiel na prepustení Majského, nesprával sa podľa komisie ako prokurátor eticky. Vyjadrenia Dobroslava T. navyše podľa komisie neprispeli k dôveryhodnosti jeho osoby ako prokurátora, ani k dôveryhodnosti prokuratúry.

Pokiaľ ide o vyjadrenia k nahrávke s Marianom K., podľa etickej komisie je tá predmetom dokazovania v prebiehajúcom trestnom konaní a vyslovenie záverov o autentickosti a stotožnenie hlasov vystupujúcich osôb je výlučne kompetenciou orgánov činných v trestnom konaní.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav T. čelí disciplinárnemu stíhaniu pre svoje vyjadrenia k nahrávke rozhovoru s neskôr viacnásobne stíhaným Marianom K.

Nahrávka sa týkala údajného vydierania predstaviteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka pre kauzu Gorila. Návrh na stíhanie konkrétne poukazuje na to, ako sa Dobroslav T. v súvislosti s nahrávkou vyjadril v októbri 2019 pre TV Markíza.

Disciplinárne konanie

Uviedol vtedy, že na nahrávke „môžu byť udalosti, ktoré by mohli byť v reálnom čase stotožnené“. Návrh sa tiež týka vyjadrení k prepusteniu podnikateľa Jozefa Majského z väzby v roku 2004. Dobroslav T. podľa prokuratúry v tejto súvislosti nepravdivo tvrdil, že ho vtedy krajská prokuratúra v Košiciach informovala, že dôvody väzby obvineného pominuli.

„Toto tvrdenie Dobroslava T. bolo klamstvo,“ skonštatoval zástupca Generálnej prokuratúry SR, ktorá disciplinárne stíhanie Dobroslava T. navrhla.

Disciplinárne pojednávanie s Dobroslavom T. pokračuje na pôde Generálnej prokuratúry SR 4. septembra. Byvalý generálny prokurátor má momentálne pozastavený výkon funkcie.

Viac k témam: Etická komisia prokuratúry, generálny prokurátor
Zdroj: Webnoviny.sk – Etická komisia zverejnila stanovisko k prípadu Trnka, bývalý generálny prokurátor porušil pravidlá © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu