Európa si chce udržať konkurencieschopnosť v oblasti superpočítačov, sú vyhlásené nové výzvy

11.8.2019 (Webnoviny.sk) – Spoločný podnik v oblasti vysoko výkonnej výpočtovej techniky (The European High-Performance Computing Joint Undertaking – EuroHPC) vyhlásil nové výzvy.

Rozpočet na rok 2019 bude 190 miliónov eur. Z celkovej sumy 50 percent poskytne EÚ a 50 percent zúčastnené členské krajiny.

Podporia inovačný potenciál malých podnikov

V rámci výziev možno predkladať návrhy na financovanie výskumných alebo inovačných činností. Podporené výskumy by mali Európe pomôcť udržať si celosvetovú konkurencieschopnosť v oblasti superpočítačov.

Informovala o tom internetová stránka www.slord.sk. Ide o web Styčnej kancelárie Slovenskej republiky pre výskum a vývoj (Slovak Liaison Office for Research and Development) v Bruseli.

Výskum, ktorý bude podporený touto sumou, sa má týkať napríklad výpočtových technológií alebo priemyselných softvérových kódov pre výpočtové prostredie. Podporiť majú tiež inovačný potenciál malých a stredných podnikov. Časť výziev uzatvoria v novembri tohto roku, ďalšie v januári 2020.

Dôraz na rámcový program EÚ

Styčnú kanceláriu Slovenskej republiky pre výskum a vývoj (SLORD – Slovak Liaison Office for Research and Development) v Bruseli zriadilo ministerstvo školstva a Centrum vedecko-technických informácií Slovenskej republiky v roku 2014.

Zameriava sa na sledovanie európskych politík a nástrojov na podporu výskumu a vývoja s dôrazom na aktuálny rámcový program EÚ pre výskum a inovácie – Horizont 2020. Týmto nástrojom sa budú napĺňať záväzky a závery zasadnutia Európskej rady zo 4. februára 2011 a uznesenia Európskeho parlamentu z 12. mája 2011 o Inovácii v únii.

Viac k témam: superpočítačové centrá, výskum
Zdroj: Webnoviny.sk – Európa si chce udržať konkurencieschopnosť v oblasti superpočítačov, sú vyhlásené nové výzvy © SITA Všetky práva vyhradené.