Europarlament schválil návrh zákona o ochrane autorských práv, podľa kritikov potláča slobodu

aktualizované 26. marca 15:41

ŠTRASBURG 26. marca (WebNoviny.sk) – Európsky parlament (EP) schválil návrh zákona o ochrane autorských práv, ktorého cieľom je poskytovať kreatívnym autorom a umelcom lepšiu ochranu ich práv a príjmov.

Po trojročnom procese EP návrh zákona schválil pomerom hlasov 348 k 274 a 36 poslancov sa zdržalo hlasovania. Avšak zákon, ktorý ešte musia schváliť členské krajiny Európskej únie, je terčom kritiky s odôvodnením, že potláča slobodu na internete a kreativitu.

Menej kvalitného obsahu na internete

Najkontroverznejšia časť zákona vyžaduje, aby firmy ako YouTube a Facebook boli zodpovedné za ochranu autorských práv v prípade materiálov zverejnených na ich platformách. Oponenti tvrdia, že by to mohlo obmedziť slobodu prejavu, brzdiť internetovú kreativitu a nútiť internetové stránky, aby inštalovali filtre.

Schválili sme nový súbor pravidiel, ktoré budú robiť presný opak, ako je ničenie internetu,” povedal nemecký člen EP Axel Voss.

Neférové odmeňovanie žurnalistov a tvorcov znamená, že menej ľudí je ochotných robiť túto prácu, čo nakoniec znamená menej kvalitného obsahu na internete,” uviedol.

Legislatíva poškodí digitálnu ekonomiku

Nová európska legislatíva o ochrane autorských práv podľa spoločnosti Google prichádza s vylepšeniami, ale stále povedie k právnej neistote a poškodí európsku kreatívnu a digitálnu ekonomiku.

Detaily sú v tomto prípade dôležité a sme otvorení spolupracovať so zákonodarcami, vydavateľmi, tvorcami a vlastníkmi autorských práv v rámci procesu zavádzania nových pravidiel v členských krajinách EÚ,” konštatovala spoločnosť Google v stanovisku, ktoré poskytla agentúre SITA.

Viac k témam: autorské právo, Európska únia, Európsky parlament (EP), facebook, internet, youtube
Zdroj: Webnoviny.sk – Europarlament schválil návrh zákona o ochrane autorských práv, podľa kritikov potláča slobodu © SITA Všetky práva vyhradené.