Európska prokuratúra začne čoskoro fungovať, posvieti si na korupciu aj rôzne podvody

26.5.2021 (Webnoviny.sk) – Európska komisia v stredu 26. mája oficiálne potvrdila, že od 1. júna tohto roka začne fungovať Európska prokuratúra. Pôjde vôbec o prvú nadnárodnú prokuratúru. Zodpovedať bude za vyšetrovanie a stíhanie trestných činov poškodzujúcich rozpočet Európskej únie.

Začiatok novej etapy

„Európski prokurátori budú od 1. júna pod spoľahlivým vedením Laury Kövesiovej zasahovať proti zločincom a starať sa o to, aby sa pre korupciu či podvody nestratilo ani jediné euro,“ uviedla podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová.

Podľa komisára pre spravodlivosť Didiera Reyndersa sa vytvorením Európskej prokuratúry začína „nová etapa v histórii európskej integrácie“.

„Európska prokuratúra bude sledovať vykonávanie programu NextGenerationEU a dôsledne dozerať na to, aby sa finančné prostriedky plne využívali na pomoc našim hospodárstvam pri zotavovaní sa z krízy,“ poznamenal komisár.

Práca Európskej prokuratúry

Európska prokuratúra bude vyšetrovať a stíhať rôzne druhy podvodov a iných trestných činov, ktoré poškodzujú finančné záujmy EÚ. Sú to predovšetkým podvody týkajúce sa výdavkov a príjmov, podvody súvisiace s DPH, ak sa budú týkať dvoch alebo viacerých členských štátov a hodnoty viac ako 10 miliónov eur.

Do jej kompetencie bude spadať aj pranie špinavých peňazí z aktív pochádzajúcich zo sprenevery rozpočtu EÚ. Ďalej je to aktívna a pasívna korupcia alebo sprenevera, ktoré ovplyvňujú finančné záujmy EÚ či účasť v zločineckej organizácii, ak je jej činnosť zameraná na páchanie trestných činov poškodzujúcich rozpočet EÚ.

Viac k témam: boj proti korupcii, korupcia, rozpočet Európskej únie
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska prokuratúra začne čoskoro fungovať, posvieti si na korupciu aj rôzne podvody © SITA Všetky práva vyhradené.