Európska únia stupňuje tlak na Bielorusko, na Lukašenkov režim uvalila nové sankcie

15.11.2021 (Webnoviny.sk) – Európska únia (EÚ) v pondelok vystupňovala tlak na Bielorusko uvalením nových sankcií na režim prezidenta Alexandra Lukašenka a ďalšie osoby, ktoré obviňuje z napomáhania pri „hybridnom útoku“ s použitím migrantov na svojej východnej hranici.

Rastúce napätie na hraniciach

Spoločenstvo 27 krajín už na bieloruské úrady a vysokých predstaviteľov uvalilo štyri súbory sankcií v súvislosti so spornými prezidentskými voľbami, ktoré Lukašenkovi vlani v auguste priniesli ďalší mandát, a následnými zásahmi bezpečnostných zložiek proti pokojným demonštrantom.

Vzhľadom na rastúce napätie na hraniciach Bieloruska s Poľskom, Lotyšskom a Litvou ministri zahraničných vecí únie sankčné opatrenia rozšírili na bieloruské letecké spoločnosti, cestovné kancelárie a ďalšie osoby obvinené zo spolupráce pri prevozoch migrantov do Minska.

„Pondelňajšie rozhodnutie odráža odhodlanie Európskej únie čeliť zneužívaniu migrantov na politické účely. Potláčame túto neľudskú a nezákonnú prax,“ uviedol šéf európskej diplomacie Josep Borrell.

Nová migračná trasa

Dokončenie zoznamu osôb, ktorým zmrazia majetok a budú mať zákaz vycestovať do únie, sa očakáva v najbližších dňoch.

Na východných hraniciach Európskej únie (EÚ) uviazli tisícky ľudí, ktorých tam podľa európskych lídrov pod falošnými prísľubmi nalákal práve bieloruský režim. Poľsko, Litva a v menšej miere aj Lotyšsko sa v posledných mesiacoch sťažujú na nezvyčajne prudký nárast počtu migrantov prevažne z Blízkeho východu a Afriky, ktorí sa snažia prekročiť ich hranice z Bieloruska a dostať sa ďalej do západnej Európy.

Všetky tri krajiny a Európska únia vina bieloruského prezidenta z vytvorenia novej migračnej trasy s cieľom destabilizovať spoločenstvo európskych krajín v odvete za sankcie Západu.

Viac k témam: Bieloruský prezident, Sankcie, Sankcie proti Bielorusku
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska únia stupňuje tlak na Bielorusko, na Lukašenkov režim uvalila nové sankcie © SITA Všetky práva vyhradené.