Európske mestá žiadajú sprísnenie pravidiel pre poskytovateľov krátkodobého prenájmu cez internet

17.9.2020 (Webnoviny.sk) – Aliancia 22 európskych miest žiada od Európskej únie zavedenie prísnejších pravidiel na činnosť spoločnosti Airbnb a ďalších poskytovateľov služieb krátkodobého prenájmu ubytovania prostredníctvom internetu. Tieto platformy podľa iniciatívy navyšujú ceny nehnuteľností a z miest vytláčajú domácich obyvateľov.

Predstavitelia Amsterdamu, Barcelony, Florencie a ďalších frekventovaných turistických destinácii o problematike vo štvrtok rokovali s európskou komisárkou pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerovou. Kritizovali pritom “zastaraný” právny rámec, ktorý úradom bráni efektívnejšie zasiahnuť proti spomenutým platformám.

Airbnb, ktorý ovláda podstatnú časť trhu so zdieľaným ubytovaním, čelí stále väčšej kritike v čase, kedy sa miestne samosprávy snažia nájsť rovnováhu medzi príjmami z turizmu a rastúcim odporom zo strany miestnych obyvateľov.

Viaceré európske mestá už zaviedli obmedzenia s dôrazom na boj proti nelegálnym prenájmom, ktoré podľa nich sťahujú nehnuteľnosti z trhu s cenovo dostupným bývaním. Ich úsilie podporil vlani v decembri Súdny dvor Európskej únie, keď odmietol žiadosť pobočky Airbnb, ktorá sa chcela v Paríži zaregistrovať ako štandardná realitná firma sprostredkujúca prenájmy.

Viac k témam: Airbnb, ubytovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Európske mestá žiadajú sprísnenie pravidiel pre poskytovateľov krátkodobého prenájmu cez internet © SITA Všetky práva vyhradené.