Európsky parlament má novú predsedníčku, štvornásobnú mamu Robertu Metsolovú

0
Európsky parlament má novú predsedníčku, štvornásobnú mamu Robertu Metsolovú

Novou predsedníčkou Európskeho parlamentu (EP) sa v utorok stala Roberta Metsolová z Malty. Kresťanská demokratka, ktorá v utorok oslávila 43. narodeniny, je treťou ženou a zároveň najmladšou osobou zvolenou do tejto funkcie. Jej zvolenie podporilo 458 zo 616 poslancov.

Orgán Európskej únie sídliaci vo francúzskom Štrasburgu nemal predsedu od minulého utorka, keď skonal Talian David Sassoli. Ten sa už neplánoval uchádzať o znovuzvolenie a Metsolová po jeho smrti pôsobila ako úradujúca predsedníčka EP.

O Roberte Metsolovej

Metsolová bola prvýkrát zvolená za poslankyňu Európskeho parlamentu (MEP) v roku 2013 a zastupovala Maltu. Prvou podpredsedníčkou Európskeho parlamentu sa stala v novembri 2020.

Roberta Metsolová bola zvolená za predsedkyňu Európskeho parlamentu 18. januára 2022 (práve na jej narodeniny), a stala sa vôbec najmladšou prezidentkou, prvým Malťanom, ktorý zastával tento úrad, a prvou ženou prezidentkou od roku 2002.

Fínsky manžel a 4 deti

Roberta Metsolová sa narodila v Saint Julian’s na Malte a vyrastala v Gzire. Roberta a jej fínsky manžel Ukko Metsola (Strana národnej koalície) kandidovali vo voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2009 a stali sa tak prvým manželským párom, ktorý kandidoval v tých istých voľbách do Európskeho parlamentu z dvoch rôznych členských štátov.

Prvýkrát sa stretli v roku 1999 a zosobášili sa v októbri 2005. Spolu majú štyroch synov.

Zdroj: Webnoviny.sk – Európsky parlament má novú podpredsedníčku, Roberta Metsolová sa stala najmladšou osobou vo funkcii © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj: en.wikipedia.org

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu