Home Zaujímavosti Európskym hlavným mestom kultúry 2026 môže byť Nitra, Trenčín či Žilina, víťaz...

Európskym hlavným mestom kultúry 2026 môže byť Nitra, Trenčín či Žilina, víťaz bude známy až na konci roka

5.2.2021 (Webnoviny.sk) – O titul Európske hlavné mesto kultúry 2026 sa zo Slovenska bude ďalej uchádzať už len Nitra, Trenčín a Žilina. Tieto tri mestá predstavia porote svoje prepracované a doplnené projekty na jeseň tohto roku.

Ktoré z miest napokon získa prestížny titul a okrem iných benefitov aj finančnú cenu Meliny Mercouriovej vo výške 1,5 milióna eur bude známe najneskôr v decembri 2021. Vybrané slovenské mesto bude mať „dvojičku“ z Fínska.

Zatiaľ jediným Európskym hlavným mestom kultúry zo Slovenska boli v roku 2013 Košice.

„Bez ohľadu na výsledok v tejto súťaži verím, že všetky mestá budú ďalej stavať na projekte, ktorý si pripravili a kvalitatívne pretvoria kultúrnu a umeleckú ponuku pre svojich obyvateľov i návštevníkov,“ povedala po oznámení trojice postupujúcich slovenských miest ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).

Projekty predložilo osem slovenských miest

Svoje projekty predložilo osem slovenských miest, okrem postupujúcich aj Trnava, Hlohovec, Banská Bystrica, Martin a Prešov.

Podľa šéfky poroty Pauliny Florjanowicz sa zhostili veľkej úlohy, pretože nielenže pripravili vynikajúce projekty, ale urobili tak za mimoriadne ťažkých a zložitých podmienok počas pandémie.

Jeden z najuznávanejších projektov EÚ

Európske hlavné mesto kultúry je jedným z najuznávanejších projektov Európskej únie (EÚ).

Hostiteľom sa môžu stať všetky mestá EÚ, kandidátske krajiny aj potenciálni kandidáti na členstvo EÚ a členovia Európskeho združenia voľného obchodu, ktorí sú zapojení do programu Kreatívna Európa.

Viac k témam: Európske hlavné mesto kultúry, Pandémia
Zdroj: Webnoviny.sk – Európskym hlavným mestom kultúry 2026 môže byť Nitra, Trenčín či Žilina, víťaz bude známy až na konci roka © SITA Všetky práva vyhradené.

NO COMMENTS

Exit mobile version