V priebehu desiatich rokov sa Slovenka Eva Kernová stala mamou stoviek detí. V roku 2010, keď pre výbuch sopky Eyjafjallajokull na Islande musela zrušiť svoju dovolenku v Európe, sa ocitla v Bangladéši a miestne pomery ju nenechali ľahostajnou.
Založila organizáciu “The Choice to Change”, ktorá spustila prevádzku školy priamo v slumoch hlavného mesta Dhaka. V meste, kde na ulici žije takmer 500 tisíc detí, ktoré o vzdelaní či lepšom živote môžu akurát tak snívať…
Stretnutie s Evou Kernovou je jedným z tých, na ktoré sa nezabúda. Mladá žena, ktorá výzorom pripomína supermodelku, hovorí s pokorou o príbehoch školy “C2C”.
Začínala so 100 eurami
“Začala som so sumou približne sto eur. Zoznámila som sa s miestnym učiteľom Sunilom, a prvú výučbu sme sa rozhodli spustiť priamo v slume. Ja som sa musela vrátiť z Dhaky naspäť do Abú Zabí, kde som vtedy pracovala, ale dohodli sme sa, že sa o mesiac vrátim, a medzitým vymyslíme, čo a ako ďalej. Znie to pateticky, ale pohľad na prvú “skupinku” detí, v uniformách, s jedným zošitom a banánom v ruke, utkvel v mojej pamäti ako vzácna fotka. A zároveň ako pripomienka toho, že niet cesty späť…”
Eva vyštudovala strednú školu pre zdravotné sestry, neskôr pokračovala v univerzitnom štúdiu sociálnej práce. Pracovala vo farma-biznise, v oblasti starostlivosti o zákazníkov i v letectve. Presťahovala sa do zahraničia, a posledných viac ako desať rokov trávi v Spojených Arabských Emirátoch. Práca pre bangladéšsku školu nikdy nebola zdrojom jej obživy – vždy mala “civilné” povolanie, a popri tom zháňala sponzorov a vytvárala efektívny systém vzdelávania, ktorý dnes zabezpečujú kvalifikovaní pedagógovia dokonca v dvoch školách.
Prečítajte si aj článok o letuške Kristíne Baluchovej, ktorá píše knihy pre deti aj dospelých
Vzdelávanie pre všetkých
“Poskytujeme vzdelávanie viac než 230 deťom vo veku 4 až 19 rokov,” vysvetľuje Eva, ktorá je momentálne na materskej dovolenke so svojimi dvoma dcérkami. Žije s rodinou v Dubaji, a školy riadi na diaľku, keďže už pre ňu nie je také jednoduché do Bangladéša pravidelne cestovať. Nevidí v tom však veľkú prekážku. “Môžem sa spoľahnúť na skvelý tím, ktorému som nesmierne vďačná!” Rovnako s vďakou myslí na všetkých ľudí, ktorí sa rozhodli na školu prispieť, hoci i malou sumou. “Vzdelanie je zlatý kľúč, v slumoch to platí o to viac. To, čo my zaplatíme za priemerný obed, môže niekomu v Dhake zmeniť celý život.”
Vysloviť meno sopky, ktorá spustila u Evy zmenu jej života, je náročné. Taký bol aj začiatok príbehu “Choice to Change”. Vybudovať od nuly školu pre deti, ktoré ráno musia prehrabať odpadky, aby si našli vôbec niečo na raňajky, znelo ako neuskutočniteľná úloha. Eve Kernovej sa to však podarilo, dokonca popri kariére i budovaní vlastnej rodiny. Práve čelíme ťažkej dobe, spôsobenej korona-vírusom… možno tak, ako to bolo u Evy, povedú zmeny plánov i k osudovým zvratom u nejakých ďalších akčných žien. A my o nich budeme o pár rokov písať v superlatívoch, s neskrývanou úctou a obdivom.