Exministerka vnútra aj šéf tajnej služby odpočúvali tisícky Macedónčanov, odsedia si niekoľko rokov

26.2.2021 (Webnoviny.sk) – Šiestich bývalých predstaviteľov Severného Macedónska v piatok odsúdili za nelegálne odpočúvanie. Bývalá ministerka vnútra Gordana Jankulovská, niekdajší šéf tajnej služby Sašo Mijalkov a štyria ďalší dostali tresty odňatia slobody v rozmedzí od troch do 15 rokov.

Škandál o nepovolenej odpočúvacej operácii vyplával na verejnosť v roku 2016 a pomohol zosadiť vtedajšiu konzervatívnu vládu. Odpočúvanie sa dotklo zhruba 20-tisíc ľudí, medzi nimi opozičných politikov, sudcov a novinárov.

Hlavným organizátorom bol šéf tajnej služby

Proces v tejto veci trval tri roky a prokurátori počas neho identifikovali Mijalkova ako hlavného organizátora odpočúvacieho programu.

Niekdajší šéf tajnej služby je bratranec expremiéra Nikolu Gruevského, ktorý v roku 2018 ušiel do Maďarska, aby sa vyhol dvojročnému trestu za účasť na korupčnom škandále. Mijalkov dostal 12-ročný trest.

Niekoľko rokov si pobudnú vo väzení

Jankulovskú odsúdili na štyri roky väzenia, dvoch bývalých pracovníkov ministerstva vnútra, ktorí v roku 2018 ušli z krajiny, v neprítomnosti odsúdili na 15 rokov a dvaja predstavitelia polície dostali tri a šesť rokov odňatia slobody.

Ďalší šiesti obžalovaní dostali dvojročné podmienečné tresty.

Viac k témam: nelegálne odpočúvanie, odsúdenie, väzenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Exministerka vnútra aj šéf tajnej služby odpočúvali tisícky Macedónčanov, odsedia si niekoľko rokov © SITA Všetky práva vyhradené.