Exprezidenta Mursího deň po úmrti v tichosti pochovali, ale nie na rodinnom cintoríne

KÁHIRA 18. júna (WebNoviny.sk) – Bývalého egyptského prezidenta Muhammada Mursího, ktorý v pondelok skolaboval na súde a zomrel, pochovali v Káhire. Informoval o tom člen jeho tímu právnikov.

Príčinu smrti určí pitva

Mursího rodina sa v utorok skoro ráno zúčastnila na smútočných modlitbách v mešite vo väznici Tora a následne na pohrebe v západnej štvrti Nasr. Obrady sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia.

Exprezidentov syn Ahmed povedal, že egyptské úrady odmietli povoliť, aby otca pochovali na rodinnom cintoríne v provincii Šarkíja.

Štátna televízia citovala nemenovaný lekársky zdroj, podľa ktorého exprezident zomrel na infarkt. Egyptský generálny prokurátor však v pondelok neskoro večer povedal, že presnú príčinu smrti stanoví až súdna pitva. Mursího Moslimské bratstvo obvinilo vládu, že ho „zavraždila“, keďže bol vo väzení údajne roky vystavený nevyhovujúcim podmienkam.

Medzinárodné vyšetrenie jeho smrti

Hnutie zároveň vyzvalo na medzinárodné vyšetrenie jeho smrti a protesty pred egyptskými veľvyslanectvami v zahraničí. Medzinárodná ľudskoprávna organizácie Amnesty International rovnako vyzvala egyptské úrady na „nestranné, dôkladné a transparentné vyšetrenie okolností jeho smrti, ako aj podmienok vo väzbe a dostupnosti zdravotnej starostlivosti“.

Mursí, popredný predstaviteľ Moslimského bratstva, sa stal v roku 2012 prvým demokraticky zvoleným prezidentom po páde dlhoročného egyptského lídra Husního Mubaraka.

V roku 2013 ho zvrhla armáda vedená súčasným prezidentom Abd al-Fattáhom as-Sísím. Stalo sa tak po predchádzajúcich masových protestoch proti jeho vláde.

Viac k témam: Amnesty International, egyptský prezident, Moslimské bratstvo, pohreb
Zdroj: Webnoviny.sk – Exprezidenta Mursího deň po úmrti v tichosti pochovali, ale nie na rodinnom cintoríne © SITA Všetky práva vyhradené.