Extrémne horúčavy sú čoraz častejšie, počet dní s teplotami nad 50 stupňov Celzia sa zdvojnásobil

0
Extrémne horúčavy sú čoraz častejšie, počet dní s teplotami nad 50 stupňov Celzia sa zdvojnásobil

18.9.2021 (Webnoviny.sk) – Počet extrémne horúcich dní počas roka, keď teplota dosiahne 50 stupňov Celzia, sa od osemdesiatych rokov minulého storočia zdvojnásobil. Informuje o tom spravodajský portál BBC na základe vlastnej globálnej analýzy.

Takéto dni sa navyše v porovnaní s minulosťou vyskytujú vo viacerých častiach sveta, čo predstavuje bezprecedentné výzvy pre zdravie ľudí a spôsob života.

Nárast pripisujú spaľovaniu fosílnych palív

Počet dní nad 50 stupňov Celzia od roku 1980 v každom desaťročí vzrástol. Zatiaľ čo medzi rokmi 1980 a 2009 ich bolo v priemere 14 za rok, v období rokov 2010 a 2019 ich počet stúpol na 26 ročne. V rovnakom období sa tiež teploty na úrovni 45 stupňov Celzia a viac vyskytovali každý rok v priemere o dva týždne dlhšie.

„Nárast môžeme na 100 % pripísať spaľovaniu fosílnych palív,“ konštatovala Friederike Otto, námestníčka riaditeľa Inštitútu environmentálnych zmien na Oxfordskej univerzite.

Spolu s otepľovaním celého sveta sú pravdepodobnejšie aj extrémne teploty. Veľké horúčavy však môžu byť smrtiace pre ľudí a prírodu a spôsobujú tiež problémy so stavbami, cestami a energetickými systémami.

Vo viacerých šatoch padli teplotné rekordy

Teploty na úrovni 50 stupňov Celzia sa vyskytujú prevažne na Blízkom východe a v oblasti Perzského zálivu. Po rekordných 48,8 stupňa Celzia v Taliansku a 49,6 stupňa Celzia v Kanade z tohtoročného leta, však vedci varujú, že ak ľudia neobmedzia emisie z fosílnych palív, budú sa dni s teplotami nad 50 stupňov Celzia vyskytovať aj inde.

Podľa analýzy BBC sa tiež maximálne teploty v poslednej dekáde zvýšili o 0,5 stupňa Celzia v porovnaní s dlhodobým priemerom z rokov 1980 až 2009. Toto zvýšenie však nebolo na celom svete rovnomerné – východná Európa, južná Afrika a Brazília zaznamenali zvýšenie niektorých maximálnych teplôt o viac ako jeden stupeň a časti Arktídy a Blízkeho východu dokonca o viac ako dva stupne.

Vedci preto vyzývajú svetových lídrov, aby sa v novembri na klimatickom samite OSN v Glasgowe dohodli na okamžitých krokoch.

Viac k témam: extrémne horúčavy, globálne otepľovanie, vysoké teploty, životné prostredie
Zdroj: Webnoviny.sk – Extrémne horúčavy sú čoraz častejšie, počet dní s teplotami nad 50 stupňov Celzia sa zdvojnásobil © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu