Facebook čelí v USA obrovskej žalobe, vláda ho chce donútiť predať Instagram či WhatsApp

Americká federálna vláda a 48 štátov zažalovali spoločnosť Facebook a obvinili ju zo zneužívania trhovej sily v oblasti sociálnych sietí na likvidáciu menších konkurentov.

Vláda chce dosiahnuť nápravu, ktorej súčasťou by mohol byť nútený predaj sociálnej siete Instagram a komunikačnej aplikácie WhatsApp.

Prešetrujú aj Amazon a Apple

Žaloba pre porušovanie hospodárskej súťaže, ktorú ohlásili americká Federálna komisia pre obchod (FTC) a ministerka spravodlivosti štátu New York Letitia Jamesová, je už druhou tohtoročnou veľkou vládnou ofenzívou proti zdanlivo nedotknuteľným technologickým gigantom.

V októbri americké ministerstvo spravodlivosti zažalovalo Google pre zneužívanie dominantného postavenia v oblasti vyhľadávania na internete a online reklamy. Americký Kongres a federálne úrady okrem toho prešetrujú, či sa porušovania hospodárskej súťaže nedopúšťajú aj firmy Amazon a Apple.

Predátorské akvizície treba zablokovať

Letitia Jamesová na tlačovej konferencii poznamenala, že “je naozaj veľmi dôležité, aby sme zablokovali predátorské akvizície firiem a obnovili dôveru voči trhu”. FTC uviedla, že Facebook realizuje “systematickú stratégiu” eliminácie konkurencie, vrátane akvizícií menších podnikavých rivalov, ako bola kúpa Instagramu v roku 2012 a aplikácie WhatsApp v roku 2014.

Facebook označil vládne kroky za “revizionistický príbeh”, v ktorom sa trestá úspešné podnikanie. Firma pritom poznamenala, že pred niekoľkými rokmi práve FTC schválila akvizície Instagramu aj aplikácie WhatsApp.

Viac k témam: monopol, žaloba
Zdroj: Webnoviny.sk – Facebook čelí v USA obrovskej žalobe, vláda ho chce donútiť predať Instagram či WhatsApp © SITA Všetky práva vyhradené.