Facebook upozorní na lajky k vírusovým mýtom, príspevky aj odstráni

Facebook upozorní používateľov, ak „lajknú„, zverejnia alebo budú komentovať príspevok s nepravdivými informáciami o koronavíruse.

Firma bude takéto príspevky odstraňovať a následne na ne upozorní dotknuté osoby, pričom im sprostredkuje informácie o „vírusových mýtoch„, ktoré odhalila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Spoločnosť zavedie tento servis v nasledujúcich týždňoch.

Množstvo firiem už prijalo bezprecedentné opatrenia týkajúce sa nepravdivých informácií súvisiacich s koronavírusom. Facebook predtým zakázal reklamy týkajúce sa liečby koronavírusu. Spoločnosť používa nové algoritmy a snaží sa informovať používateľov o faktoch, ktoré potvrdili kompetentné zdravotnícke organizácie.

Nedokázali však zabrániť šíreniu všetkých nepravdivých informácií. Takmer denne sa objavujú správy o údajnom pôvode vírusu či vývoji vakcíny. Videá alebo príspevky s neoverenými možnosťami liečby dosiahli tisíce videní. Používatelia Facebooku napríklad približne 200-tisíckrát videli príspevok s nepravdivou informáciou, že oxid chloričitý dokáže zničiť vírus.

Prečítajte si aj o tom, aké prognózy hovorí profesor Krčméry

Spoločnosť Avaaz tiež objavila na Facebooku viac ako sto správ o koronavíruse, ktoré mali milióny pozretí, a to aj po tom, ako ich overovatelia faktov označili za zavádzajúce alebo nepravdivé. „Dezinformácie o koronavíruse mutujú a šíria sa rýchlejšie, ako ich súčasný systém Facebooku dokáže nájsť“ uviedli zástupcovia Avaazu v najnovšej správe.

Zdroj: Webnoviny.sk – Facebook upozorní na lajky k vírusovým mýtom, príspevky aj odstráni © SITA Všetky práva vyhradené.