Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

Ekonomika Informatika

Facebook zakáže podporu belošského nacionalizmu a separatizmu

Zdieľať

BRATISLAVA 28. marca (WebNoviny.sk) – Spoločnosť Facebook na rovnomennej sociálnej sieti a službe Instagram zablokuje “chválenie, podporovanie a prezentáciu belošského nacionalizmu a separatizmu”. Oznámila to v stredu prostredníctvom blogu s tým, že tak začne robiť od budúceho týždňa.

Používateľov, ktorí budú vyhľadávať termíny spojené s nadradenosťou bielej rasy, zároveň budú odkazovať na charitu, ktorá bojuje proti krajne pravicovému extrémizmu. Spoločnosť sa tiež zaviazala, že vylepší svoju schopnosť identifikovať a blokovať materiály od teroristických skupín.

Vybraný obsah bol povolený

Facebook povoľoval vybraný obsah týkajúci sa belošského nacionalizmu, ktorý nepovažoval za rasistický, pričom povoľoval aj výzvy používateľov na vytvorenie belošských etnických štátov, píše spravodajský portál BBC.

Spoločnosť vysvetlila, že považovala biely nacionalizmus za prijateľnú formu prejavu podobnú “veciam ako je americká hrdosť či baskický separatizmus, ktoré sú dôležitou súčasťou identity ľudí”.

Ako ďalej uviedla, po troch mesiacoch konzultácií s “členmi občianskej spoločnosti a akademikmi” zistila, že biely nacionalizmus nemožno zmysluplne oddeliť od presadzovania nadradenosti bielej rasy a organizovaných nenávistných skupín.

Útok v meste Christchurch

Spoločnosť sa ocitla v ostatnom období pod značným tlakom po tom, čo muž na Facebooku naživo vysielal útoky v mešitách v novozélandskom meste Christchurch, ktoré si vyžiadali 50 mŕtvych. Viacero svetových lídrov vyzvalo spoločnosti vlastniace sociálne médiá, aby prijali väčšiu zodpovednosť za extrémistický materiál, ktorý zverejňujú ich používatelia.

Facebook po útokoch oznámil, že video malo pred jeho stiahnutím viac ako 4 000 zhliadnutí. Ako tiež uviedol, počas prvých 24 hodín od útoku odstránil viac ako 1,5 milióna kópií videa, pričom 1,2 milióna videí zablokoval pri nahrávaní na sieť.

Viac k témam: facebook, sociálna sieť
Zdroj: Webnoviny.sk – Facebook zakáže podporu belošského nacionalizmu a separatizmu © SITA Všetky práva vyhradené.

Martina Beňová

Snažím sa robiť veci robiť naplno. Najmä tie, ktoré sú mojou srdcovkou :) Akčným ženám by som chcela odovzdať kus svojho entuziazmu a radosti zo života.

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár