Ktorý slovenský film zabodoval aj v Čechách a získal ocenenie?

0
Ktorý slovenský film zabodoval aj v Čechách a získal ocenenie?

Absolútnym víťazom Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Ji.hlava sa stal titul Biela na bielej slovenskej režisérky Viery Čákanyovej.

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Ji.hlava, známy ako MFDF Ji.hlava, je festival dokumentárnych filmov v Jihlave v Českej republike,

Snímka získala na 24. ročníku prestížneho českého podujatia Cenu za najlepší dokumentárny film v sekcii Opus Bonum. Film predstavuje denníkové záznamy z Čákanyovej pobytu na Antarktíde, kde nakrúcala aj svoj predchádzajúci film FREM (2019), ktorej hlavná postava bola umelá neuronová sieť. Behom pobytu vedie autorka chatové konverzácie s umelou inteligenciou, ktoré se dotýkajú povahy filmu, umenia a zmyslu života a odhaľujú spôsob myslenia bez ľudskosti a emocionality, čo núti k hlubokej introspektíve. Zábery z každodennej rutiny na stanici kontrastujú s lyrickými scénami človekom nepoškvrnenej antarktickej prírody, ktoré autorka dopĺňa svojimi komentármi a myšlienkami, vyprovokovanými osamelosťou ľedom pokrytej krajiny. (MFDF Ji.hlava)

Z desiatich titulov zvolil porotca a významný azerbajdžanský režisér Hilal Baydarov ako najlepší film Biela na bielej so zdôvodnením: „Za to, že ide o veľmi úprimné, odvážne a inšpirujúce dielo, ktoré nám ukazuje, aké ťažké a takmer nemožné je nakrútiť film sám o sebe,” povedal.

Prečítajte si aj: 15 najväčších filmových bojovníčok

Do slovenských kín by sa mal film dostať počas budúceho roka.

Zdroj: Webnoviny.sk – Festival Ji.hlava pozná absolútneho víťaza, stal sa ním slovenský film Biela na bielej © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu