Fiačan žiadal poslancov, aby schválili potrebný počet kandidátov na ústavných sudcov

18.9.2019 (Webnoviny.sk) – Predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan apeloval na poslancov Národnej rady SR, aby zvolili potrebný počet kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR.

Stovky nevybavených podaní

„Rešpektujem nezávislý a slobodný výkon každého poslanca. Myslím si však, že pre vaše hlasovanie je dôležité poznanie súčasnej situácie na ústavnom súde, na ktorom pracuje sedem sudcov z trinástich. Plénum ústavného súdu za tejto situácie nemôže efektívne prijímať ani vnútorné akty ústavného súdu. K dnešnému dňu je nevybavených takmer 1 400 podaní, 1 000 spisov nemá prideleného sudcu spravodajcu. Dovolím si preto apelovať na poslancov Národnej rady SR, aby na tejto schôdzi zvolili potrebný počet kandidátov na sudcov ústavného súdu a umožnili riadny chod ústavného súdu,“ priblížil svoje stanovisko v pléne Fiačan.

Parlament má na aktuálnej schôdzi voliť kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR. Termín hlasovania v parlamente zatiaľ nie je známy. Ústavnoprávny výbor v pondelok posunul do pléna parlamentu všetkých 16 kandidátov o sudcovský talár na Ústavnom súde SR.

Pred poslancov predstúpili uchádzači, ktorí sa už na vypočúvaní zúčastnili, aj štyria nováčikovia. Na ústavnom súde stále chýbajú šiesti sudcovia z trinástich, sedemčlenné plénum funguje teda iba formálne.

Kandidáti na ústavných sudcov

Nominovanými kandidátmi sú Robert Šorl, Michal Matulník, Libor Duľa, Zuzana Pitoňáková, Ladislav Duditš, Peter Straka, Michal Ďuriš, Štefan Kseňák, Anton Dulak, Boris Gerbery, Peter Melicher a Martina Jánošíková, ktorí sa uchádzali aj v predošlých voľbách.

Nováčikom bude Slavomír Trnkócy, ktorého na post navrhla Právnická fakulta Trnavskej univerzity, Peter Kohút, navrhnutý Slovenskou komorou exekútorov, Ladislav Juszkó, ktorého nominoval Ústav štátu a práva Slovenskej akadémie vied a Robert Štefánik, nominovaný Slovenskou advokátskou komorou.

Viac k témam: Národná rada SR, voľba sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk – Fiačan žiadal poslancov, aby schválili potrebný počet kandidátov na ústavných sudcov © SITA Všetky práva vyhradené.