Fico je plne zaočkovaný proti COVID-19, „napísali“ mu hackeri do eHranice

19.10.2021 (Webnoviny.sk) – Bývalý premiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico v utorok na tlačovej konferencii k aktuálnym politickým témam obvinil vládu z falšovania údajov, ktoré sa týkajú očkovania proti ochoreniu COVID-19.

Vyplnený formulár eHranica

Falšovanie sa týka priamo Fica a podľa jeho slov má súvisieť s povinnosťami, ktoré musia v rámci epidemických nariadení dodržiavať osoby prechádzajúce hranice štátu.

Fico mal podľa úradov 31. júla 2021 prekročiť štátne hranice Slovenskej republiky, čo však odmieta. Na základe platných epidemických opatrení by v takom prípade ako neočkovaná osoba musel absolvovať povinnú karanténu.

Podľa úradov však vo formulári eHranica, ktorý musí vyplniť každý, kto hranice prekračuje, uviedol, že je plne zaočkovanou osobou.

Hrubé zneužitie osobných údajov

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) následne Fica informovalo, že vyplnenie formuláru eHranica v jeho mene bolo hackerským útokom. Nakoľko sa vo formulári uvádza aj rodné číslo a ďalšie údaje, Fico považuje túto udalosť za hrubé zneužitie osobných údajov. Trestne oznámenie kvôli tomu nepodal, nevidí v tom význam.

Na základe informácie o prekročení hraníc následne Fica 3. a 7. septembra vyzval Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave, aby predložil doklad s potvrdením o vakcinácii, respektíve doklad o zaočkovaní osoby, nakoľko sa vo formulári uvádza, že je plne zaočkovanou osobou.

Fico tvrdí, že ho úrad „otravuje už druhý alebo tretíkrát”, pričom žiadajú doklad o očkovaní na základe iného dokumentu, ktorý NCZI vyhodnotilo ako sfalšovaný. Šéf smerákov upozorňuje, že podobná vec sa mohla stať aj iným občanom Slovenska. Považuje to za útok zo strany vlády a jej snahu o umelé zvýšenie zaočkovanosti v krajine formou falšovania potvrdení o očkovaní.

Viac k témam: Predseda strany Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk – Fico je plne zaočkovaný proti COVID-19, „napísali“ mu hackeri do eHranice © SITA Všetky práva vyhradené.