Poslanci rozhodujú zrýchlene o výhodách pre zaočkovaných, návrh zákona posunuli do druhého čítania (naživo)

0
Poslanci rozhodujú zrýchlene o výhodách pre zaočkovaných, návrh zákona posunuli do druhého čítania (naživo)

24.7.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 24. júla 20:32

Poslanci zasadli do lavíc aj počas letných prázdnin a v rámci 35. schôdze na nich čaká približne desiatka bodov. Schôdza začala ešte v piatok 23. júla a v sobotu pokračuje prerokovávaním ďalších bodov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Protest pred parlamentom, polícia použila aj slzný plyn (fotografie)

V úvode schôdze si poslanci uctili pamiatku bývalého ministra školstva, europoslanca a poslanca za Slovenskú národnú stranu (SNS) Jaroslava Pašku, herca Milana Lasicu a choreografa Juraja Kubánku.

Naživo: Rokovanie parlamentu

Zaočkovaní majú mať výhody

Parlament posunul v sobotu večer zohľadňovanie GreenPassov pri tvorbe protipandemických opatrení do druhého čítania. Zaočkovanie, prekonanie ochorenia COVID-19 alebo absolvovanie negatívneho testovania tak bude môcť pri tvorbe vyhlášok Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR po novom reflektovať.

Viac o téme: Koronavírus

Zaočkovaní, tí, ktoré prekonali ochorenie alebo sú negatívne testovaní, budú môcť po preukázaní sa GreenPassom využívať „naplno“ služby prevádzkovateľov, ktoré budú inak v rámci protipandemických opatrení všeobecne obmedzené. Vyplýva to z návrhu novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia zaoberali, o ktorom rokuje parlament zrýchlene.

Rezort zdravotníctva poukázal na to, že zohľadnenie očkovania pri povolení využívania istých služieb týmto obyvateľom aj počas pandémie musí byť upravené primárne zákonom. Bez zákonného splnomocnenia pri súčasnej zákonnej úprave ÚVZ SR nesmie vydať vyhlášku zohľadňujúcu očkovanie ako „priepustku“ k službám.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

„Zákonná možnosť prijať opatrenia ‚zvýhodňujúce‘ očkovaných musí byť postavená na dočasnosti prijímaných zvýhodňujúcich opatrení. V tomto smere ide o čas, pokým sa z epidemiologického hľadiska spoločnosť nepremorí, kým neustúpi pandémia, kým nebude zaočkovaná kritická skupina,“ uvádza sa v materiáli.

Do poslaneckej lavice zasadol Martin Fecko (OĽaNO) a Michal Luciak (Za ľudí). Fecko, ktorého vláda 14. júla odvolala z funkcie štátneho tajomníka agrorezortu, nahradil Rastislava Jíleka (OĽaNO). Fecko listom z 8. júla oznámil agroministrovi Samuelovi Vlčanovi (OĽaNO), že sa vzdáva k 15. júlu tejto funkcie.

Luciak v pléne nahradil Vieru Leščákovú (Za ľudí). V stredu 21. júla ho vláda odvolala z postu štátneho tajomníka ministerstva spravodlivosti. Vyhovela tak návrhu ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí), ktorá ešte minulý týždeň pripustila, že Luciak by sa mohol vrátiť do Národnej rady SR (NR SR) ako poslanec.

Podľa medializovaných informácií je vnímaný ako člen Kolíkovej „krídla“ v strane Za ľudí a kritik šéfky strany Veroniky Remišovej.

Viac k témam: COVID-19, kolúzna väzba, Koronavírus, Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku, rokovanie NR SR, Trestný poriadok, zákon o verejnom obstarávaní
Zdroj: Webnoviny.sk – Poslanci rozhodujú zrýchlene o výhodách pre zaočkovaných, návrh zákona posunuli do druhého čítania (naživo) © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu