Parlament rieši väzbu pre Fica, rozprava sa naťahuje a hlasovať sa možno bude tajne (video)

29.4.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 29. apríla, 15:26

Poslanci parlamentu rokujú o súhlase s väzbou pre obvineného poslanca a predseda strany Smer-SD Roberta Fica. Schôdza sa začala vo štvrtok a pokračovalo sa aj v piatok.

V rozprave vystupujú takmer výlučne poslanci Smeru-SD a pri takomto tempe diskusie to vyzerá tak, že hlasovanie o Ficovi sa nemusí uskutočniť ani na budúci týždeň a môže sa stať, že kolúzna väzba pre šéfa Smeru-SD nebude potrebná, lebo sa medzitým uskutočnia naplánované výsluchy v jeho kauze.

Video: Rokovanie parlamentu

V piatok vystúpili v rozprave od 09:00 do 14:00 štyria poslanci Smeru-SD. Boli nimi Jana Vaľová, Ladislav Kamenický, Richard Takáč a Ľubomír Vážny. Medzitým sa uskutočnilo viac ako polhodinové poslanecké grémium, ktoré žiadal Smer-SD, počas ktorého sa nerokovalo. Na každého rečníka Smeru-SD zvykne vo faktických poznámkach reagovať aj vyše 20 spolustraníkov.

Vo vystúpeniach opakovane zaznievajú tie isté argumenty. Debata sa tak predlžuje. Koaliční poslanci sa do diskusie zapájajú sporadicky, spravidla reagujú v dvojminútových faktických poznámkach. Po písomne prihlásených sa môžu poslanci do rozpravy znovu hlásiť ústne.

Písomne prihlásení do rozpravy

Do rozpravy sa prihlásili za poslanecké kluby Anna Zemanová (SaS), Ľuboš Blaha (Smer-SD) a aj ďalších 33 poslancov. V pléne ďalej postupne vystupujú Juraj Blanár (Smer-SD), Juraj Šeliga (Za ľudí), Ján Podmanický (nezaradený), Jana Vaľová (Smer-SD), Ladislav Kamenický (Smer-SD), Richard Takáč (Smer-SD), Peter Pellegrini (nezaradený), Ľubomír Vážny (Smer-SD), Jaroslav Baška (Smer-SD), Dušan Muňko (Smer-SD), Milan Mazurek (nezaradený), Viliam Záhorčák (Smer-SD), Ján Richter (Smer-SD), Vladimír Fajč (Smer-SD), Miroslav Žiak (SaS), Vladimír Baláž (Smer-SD), Dušan Jarjabek (Smer-SD), Anton Stredák (Smer-SD), Boris Susko (Smer-SD), Peter Šuca (Smer-SD), Jozef Habánik (Smer-SD), Marián Saloň (Smer-SD), Maroš Kondrót (Smer-SD), Jozef Valocký (SaS), Martin Nemky (Smer-SD), Stanislav Kubánek (Smer-SD), Augustín Hanbálek (Smer-SD), Marián Kéry (Smer-SD), Denisa Saková (nezaradená), Richard Raši (nezaradený), Matúš Šutaj Eštok (nezaradený), Dušan Galis (Smer-SD) a Robert Fico (Smer-SD).

Bude sa hlasovať tajne alebo verejne?

V pléne je na súhlas s väzbou potrebná nadpolovičná väčšina prítomných poslancov. V prípade, že príde všetkých 150 poslancov, potrebných by bolo aspoň 76 hlasov.

Hlasovať o osude Fica sa bude až na budúci týždeň. Na začiatku štvrtkového rokovania Grendel uviedol, že opozícia navrhuje, aby poslanci hlasovali o vydaní súhlasu s väzbou Fica tajne.

Voči tomu sa výrazne ohradila koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá požaduje verejné hlasovanie. Podobne by sa k tomu podľa slov Györgyho Gyimesiho (OĽaNO) mali postaviť aj v hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Postoj Sme rodina k hlasovaniu, ktorý bude kľúčový, nateraz nie je známy.

Sme rodina môže situáciu zdramatizovať

Koaličné kluby Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme rodina a Sloboda a Solidarita (SaS) majú 86 hlasov. K tomu treba pripočítať štyroch zákonodarcov strany Za ľudí a niekoľko nezaradených poslancov, ktorí boli pôvodne členmi vládnych klubov a zvyknú hlasovať s koalíciou. Ak by Sme rodina odmietla podporiť väzbu Fica, hlasovanie v pléne parlamentu by mohlo byť tesné. Klub Sme rodina má totiž 17 poslancov.

Samotný súhlas parlamentu by ešte neznamenal, že by Fico išiel do väzby. Musí o tom rozhodnúť súd. Keby Fico skončil vo väzbe, jeho mandát by nezanikol. Len by sa neuplatňoval. Namiesto neho by nastúpil náhradník.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Výsluch Roberta Fica na NAKA (fotografie)

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v rámci akcie Súmrak minulý týždeň obvinil Fica, exministra vnútra Roberta Kaliňáka, Norberta Bödöra a Tibora Gašpara pre opakovaný zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Fico a Kaliňák sú zároveň obvinení zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a z prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Viac k témam: kauza Súmrak, Obvinenie Roberta Fica a Roberta Kaliňáka, Predseda strany Smer-SD, Rokovanie NR SR, Väzba
Zdroj: Webnoviny.sk – Parlament rieši väzbu pre Fica, rozprava sa naťahuje a hlasovať sa možno bude tajne (video) © SITA Všetky práva vyhradené.