Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

Ekonomika

Finančná správa chce pomôcť v ťažkých časoch, podmienky odkladu splátok daní budú miernejšie

Sita
Zdieľať

11.2.2021 (Webnoviny.sk) – Finančná správa zmierňuje podmienky odkladu splátok daní. Dostupnejšia bude aj štátna Prvá pomoc, keďže doteraz mnohí žiadatelia nespĺňali podmienku neexistencie nedoplatkov na dani z príjmov.

Ako v tlačovej správe uviedla hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská, finančná správa tak vychádza v ústrety občanom, ktorí pre koronakrízu potrebujú požiadať o odklad platenia dane alebo zaplatenie dane v splátkach.

Zverejnili nové podmienky

Novela daňového poriadku odstránila viaceré prekážky pre podanie žiadosti o odklad platenia dane alebo zaplatenie dane v splátkach. Týka sa to všetkých daní, či už dane z nehnuteľnosti, dane z pridanej hodnoty alebo dane z príjmov. Finančná správa už zverejnila na svojom portáli pokyn, ktorý definuje nové podmienky.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Dlžníci mali aj doteraz možnosť žiadať o zaplatenie dane v splátkach, zákon však vyžadoval plnenie ďalších povinností, ako záložné právo pri nedoplatku na dani vyššom ako 3-tisíc eur, či vypracovanie finančnej a ekonomickej analýzy. Pre pandémiu koronavírusu sa však situácia mnohých občanov skomplikovala. „Zjemnením týchto podmienok chce finančná správa vyjsť v ústrety tým, ktorí sa dostali do finančných ťažkostí,” tvrdí Rybanská.

Bude možné čerpať Prvú pomoc

Keď finančná správa daňovníkovi povolí odklad platenia dane, bude sa na neho hľadieť ako na subjekt bez daňového nedoplatku a bude mať možnosť čerpať aj Prvú pomoc. Podmienkou jej získania je totiž neexistencia nedoplatkov na dani z príjmov.

Ľudia majú dve možnosti, ako túto podmienku splniť. Buď požiadajú o odklad platenia dane, alebo o zaplatenie dane v splátkach,” upozornila hovorkyňa finančnej správy. Zníži sa aj úrok z odkladu, ktorý sa vyrubuje za obdobie povoleného odkladu alebo splátok. Namiesto 10 percent ročne bude po novom úrok len vo výške 3 percentá ročne.

Viac k témam: dane, Ekonomické dopady koronavírusu, odklad splátok, prvá pomoc
Zdroj: Webnoviny.sk – Finančná správa chce pomôcť v ťažkých časoch, podmienky odkladu splátok daní budú miernejšie © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X