Domov Ekonomika Firmy doteraz zaplatili na dani z príjmov o vyše štyristo miliónov eur...

Firmy doteraz zaplatili na dani z príjmov o vyše štyristo miliónov eur menej než minulý rok

20.8.2020 (Webnoviny.sk) – Objem uhradenej dane z príjmov za rok 2019 k 20. augustu tohto roka dosiahla 2,256 mld. eur, čo je o viac ako 400 mil. eur menej ako vlani. Informovala o tom vo štvrtok spoločnosť FinStat, s. r. o. na základe údajov zo zverejnených účtovných závierok, pričom daň zaplatilo vyše 166-tisíc spoločností.

„Za rok 2018 bola celková výška splatnej dane z príjmu spoločností, ktoré zverejnili svoju účtovnú závierku, vo výške 2 673 949 940 eur. Dá sa preto stále očakávať, že do štátnej kasy by malo prísť ešte okolo 400 mil. eur,“ uviedla Miriama Pudišová z FinStat-u.

Najväčším platcom je eustream

Z aktuálnych analyzovaných dát vyplýva, že sto najväčších platcov splatnej dane z príjmu tvorí podiel 51,05 % na celkovej aktuálnej splatnej dani z príjmu právnických osôb za rok 2019.

Najväčším platcom splatnej dane je podobne ako minulý rok spoločnosť eustream, a. s., do štátneho rozpočtu odviedla 169,6 mil. eur.

Táto splatná daň je vyššia o 86,6 mil. eur oproti minulému obdobiu, čo je z dôvodu zmeny účtovného obdobia z kalendárneho roka na hospodársky rok začínajúc sa 1 augusta a končiaci sa 31. júla.

SPP poskočil na druhé miesto

Druhým najväčším platcom splatnej dane je SPP – distribúcia, a.s. s výškou 65,4 mil. eur, čo znamená nárast oproti minulému obdobiu o 35,9 mil. eur a presun z jedenásteho na druhé miesto.

„Ďalšia priečka patrí automobilke Volkswagen Slovakia, a. s., ktorej výška splatnej dane klesla zo 72,2 mil. eur na 58,9 mil. eur. Nasleduje Slovenská sporiteľňa, a. s. s výškou splatnej dane 53,3 mil. eur a automobilka Kia Motors Slovakia, s.r.o., ktorej splatná daň medziročne významne klesla zo 76 mil. eur na 50,4 mil. eur a posunula sa tak z druhého na piate miesto,“ priblížila Pudišová.

Ďalšia priečka v rebríčku patrí spoločnosti Slovak Telekom, a. s. s výškou splatnej dane 48,4 mil. eur.

Koniec pandémie je neznámy

Pandémia koronavírusu priniesla posun lehoty podania daňových priznaní a zároveň aj termínu, dokedy majú firmy daň zaplatiť.

Aktuálne je lehota na podanie daňového priznania stanovená na koniec kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie, pričom v tejto lehote je daňovník povinný daň aj zaplatiť.

Koniec obdobia pandémie však nie je známy, a preto nie je jasný ani konečný dátum na úhradu dane.

Viac k témam: daň z príjmov, dane, Ekonomické dopady koronavírusu
Zdroj: Webnoviny.sk – Firmy doteraz zaplatili na dani z príjmov o vyše štyristo miliónov eur menej než minulý rok © SITA Všetky práva vyhradené.

Žiadne komentáre

Exit mobile version