Rokovanie krízového štábu je prerušené do pondelka, uvažuje sa o štátnej karanténe i prísnejšej kontrole hraníc

0
Rokovanie krízového štábu je prerušené do pondelka, uvažuje sa o štátnej karanténe i prísnejšej kontrole hraníc

Ústredný krízový štáb bude zasadať znovu v pondelok 21. júna. Dovtedy majú jednotlivé rezorty pripraviť konkrétnejšie návrhy, aby sa následne mohli prijať jednotlivé opatrenia. Informoval o tom minister vnútra Roman Mikulec.

Ako uviedol, na zasadnutí krízového štábu si vypočuli informáciu ministerstva zdravotníctva o vývoji pandemickej situácie v okolitých krajinách, v rámci celej Európskej únie aj vo svete. Následne sa rozprávali o krokoch, ktoré treba prijať v nasledujúcom období.

Lepší prehľad o ľuďoch

„Pracovné skupiny pod Ústredným krízovým štábom dostali úlohy tak, aby sme o nich vedeli o rozhodovať a vedeli ich aj pretransformovať do uznesenia vlády, ktorá bude zasadať v stredu,“ uviedol minister vnútra.

Ako k úlohám pre svoj rezort povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, cieľom je, aby štát získal lepší prehľad o ľuďoch, ktorí sa vracajú zo zahraničia. Ide najmä o kontroly na hraniciach, lepšiu možnosť vyhľadávania kontaktov, trasovanie v rámci prípravy na tretiu vlnu pandémie.

Témou zasadnutia krízového štábu bol aj výskyt delta variantu koronavírusu. „Veľmi dôležitou úlohou bude informovať obyvateľov o tom, že jedinou slobodou je vakcinácia, pretože záujem o očkovanie v súčasnosti stagnuje,“ podotkol šéf rezortu zdravotníctva.

Dovolenky na Slovensku

Mikulec potvrdil aj možnosť opätovného zavedenia povinnej štátnej karantény. Pripustil tiež, že sa môže zmeniť cestovný COVID automat. Ministri aj infektológ Vladimír Krčméry opäť požiadali obyvateľov, aby dovolenky trávili na Slovensku.

„Čo sa týka vycestovania, tam ľudia nebudú mať problém, otázka je, či budú môcť pricestovať naspäť,“ povedal infektológ. Odporučil by preto radšej dovolenky na Slovensku, poprípade v zahraničí, avšak v krajinách, odkiaľ sa ľudia vedia rýchlo vrátiť autom.

Dáta od operátorov

Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak si myslí, že by sa mal sprísniť monitoring na hraniciach. Ako povedal pred rokovaním Ústredného krízového štábu, pravidlá by sa podľa neho mali upraviť takým spôsobom, aby štát vedel o prípadnom zavlečení delta variantu koronavírusu. Následne by sa mohli prijať potrebné opatrenia.

S kontrolou prichádzajúcich občanov by mohli pomôcť dáta mobilných operátorov či pravidelnejšie preverovanie na slovenských hraniciach. Uviedol to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS). Dodal, že Slovensko rokuje aj s okolitými krajinami o dôslednejšej kontrole hraníc a letísk.

„Napriek tomu, že sme si mysleli, že zelené krajiny budú cez leto bezpečné, nemusí to tak byť. Ja sa veľmi ospravedlňujem každému občanovi, ktorý to pochopil tak, že zelená krajina bude už zelenou navždy. To sa môže zo dňa na deň zmeniť,“ povedal Klus. Upozornil všetkých, ktorí cestujú mimo Slovensko, že sa môžu vrátiť do úplne iných podmienok, než za akých odchádzali.

Rizikový delta variant

Za rizikové považuje Krajniak to, že sa delta variant šíri v Portugalsku. „Pár kilometrov od našich hraníc bol pred dvoma dňami futbalový zápas, kde bolo niekoľko tisíc portugalských fanúšikov,“ podotkol. Dobré by bolo podľa neho urobiť skríningové opatrenia, aby epidemiológovia zistili, do akej miery je tento variant koronavírusu prítomný na Slovensku.

K nemu sa pridáva aj Klus, podľa ktorého na Slovensko môže prísť tento variant a hrá sa len o čas, preto sa by sa malo zaočkovať čo najviac ľudí. Ako riziko teraz vníma aj futbalový zápas v rámci Majstrovstiev Európy vo futbale medzi Portugalskom a Maďarskom v Budapešti, na ktorý mohli vycestovať aj slovenskí občania.

Zdroj: Webnoviny.sk – Rokovanie krízového štábu je prerušené do pondelka, uvažuje sa o štátnej karanténe i prísnejšej kontrole hraníc © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie