Domov Správy Slovensko Rada pre vysielanie začala správne konanie voči RTVS, dôvodom je reportáž o...

Rada pre vysielanie začala správne konanie voči RTVS, dôvodom je reportáž o úmrtí po očkovaní

25.3.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 25. marca 11:39

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) začala správne konanie voči Rozhlasu a televízii Slovenska (RTVS) vo veci možného porušenia zákona o vysielaní a retransmisii. Ako informovala hovorkyňa rady Ivana Čaučíková, dôvodom je reportáž „Smrť po očkovaní AstraZenecou“ odvysielaná 12. marca v programe Správy RTVS. Podľa rady totiž mohlo v reportáži dôjsť k nezabezpečeniu objektívnosti a nestrannosti spravodajského programu.

Tvrdenia sú nekorektné

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) si uvedomuje vzniknutú situáciu a vníma spoločenskú diskusiu a rôzne reakcie, ktoré vyvolala reportáž o úmrtí učiteľky po očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Ako uviedla hovorkyňa RTVS Andrea Pivarčiová, k situácii sa postavili zodpovedne a na základe záverov Etickej komisie vyvodili adekvátne dôsledky. RTVS zároveň mrzí, že predseda mediálneho výboru Kristián Čekovský (OĽaNO) „svojimi vyjadreniami neustále znevažuje prácu redaktorov spravodajstva RTVS“.

Členovia Výboru Národnej rady SR (NR SR) pre kultúru a médiá prijali na rokovaní v stredu 24. marca uznesenie, že RTVS má ako verejnoprávne médium silný vplyv na utváranie verejnej mienky a postojov veľkého množstva divákov či poslucháčov. Reagovali tak na reportáž, ktorá spojila úmrtie 38-ročnej učiteľky s očkovaním proti ochoreniu COVID-19. Reportáž podľa výboru mohla spôsobiť u určitej časti verejnosti paniku, neodôvodnený strach a obavy pred očkovaním.

Zámerom nebolo vyvolať pochybnosti

Na stredajšej tlačovej konferencii o tom informoval predseda mediálneho výboru Kristián Čekovský (OĽaNO). „Uvedomujeme si, že RTVS ako verejnoprávne médium má veľkú zodpovednosť voči divákom a poslucháčom a zároveň sme si vedomí aj svojho pochybenia. Je však dôležité postaviť sa k prípadným pochybeniam zodpovedne a tak sme konali aj v tomto prípade,“ reagovala Pivarčiová s tým, že tvrdenia Čekovského vnímajú ako zbytočné politikárčenie a snahu vyťažiť z tejto situácie politické body.

RTVS opäť zdôraznila, že zámerom reportáže v žiadnom prípade nebolo vyvolať pochybnosti o bezpečnosti vakcíny. Označenie reportáže ako „manipulatívnej“ považuje telerozhlas za nekorektné. Súčasne sa ostro ohradzuje voči tvrdeniam, že v reportáži zmanipulovali vyjadrenia nebohej učiteľky, keďže skrátenie citácie pri jej opakovanom používaní v rámci reportáží je bežným novinárskym štandardom.

Reportáž kritizovali viacerí

Pivarčiová dodala, že v RTVS dbajú na zachovanie pôvodného významu. Telerozhlas sa podľa jej slov vo vysielaní dlhodobo venuje téme vakcinácie, odbúravaniu nedôvery verejnosti a vyvracaniu nepravdivých a zavádzajúcich informácií v súvislosti s očkovaním. „Téme očkovania sa venujeme na pravidelnej báze nielen v spravodajstve, ale aj v rôznych diskusiách s odborníkmi a téma rezonovala aj v ďalších televíznych formátoch,“ uzavrela hovorkyňa RTVS.

Pivarčiová 18. marca informovala, že Etická komisia RTVS sa jednohlasne zhodla, že reportáž porušila Štatút programových pracovníkov a spolupracovníkov RTVS. Vedenie preto napomenulo tvorcov spornej reportáže a rozhodlo sa nepriznať im odmeny. Polícia vo svojom profile na sociálnej sieti 14. marca upozornila, že titulok reportáže priamo spájal úmrtie ženy a podanie očkovacej látky. Kriticky to vnímali aj Ministerstvo zdravotníctva SR, Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) či ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku, reportáž, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Rada pre vysielanie začala správne konanie voči RTVS, dôvodom je reportáž o úmrtí po očkovaní © SITA Všetky práva vyhradené.

Žiadne komentáre

Exit mobile version